Farklılıkların şehri: Konya

Farklılıkların şehri: Konya

Yüzölçümü olarak Türkiye'nin en büyük ili olan Konya, coğrafi özellikleri başta olmak üzere, birçok farklılıklarıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Türkiye'nin nüfus bakımından en küçük ilçesi de Yalıhüyük olarak biliniyor

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Yerleşim Yerlerine Göre Nüfus İstatistikleri verilerinden derlediği bilgiye göre, Türkiye'nin nüfusu, 2021'de bir önceki yıla göre 1 milyon 65 bin 911 kişi artarak 84 milyon 680 bin 273 kişi oldu. Bu verilere göre ise Konya'nın Yalıhüyük ilçesi, bin 532 kişiyle Türkiye'nin en küçük ilçesi oldu.

NÜFUS BAKIMINDAN EN KÜÇÜK İLÇE KONYA'DA

Konya'nın Yalıhüyük ilçesi, bin 532 kişiyle Türkiye'nin en küçük ilçesi oldu. Eskişehir'in Han ilçesi 2 bin 45 kişiyle nüfusu en düşük ikinci ilçe olurken Bingöl'ün Yayladere ilçesi 2 bin 52, Afyonkarahisar'ın Kızılören ilçesi 2 bin 161, Bilecik'in İnhisar ilçesi 2 bin 183 kişiyle en az kalabalık diğer ilçeler olarak sıralandı.

adsiz.jpg

NEOLİTİK VE KALKOLİTİK DÖNEMLERE KADAR GEÇMİŞİ VAR

Yalıhüyük, Konya ilinin bir ilçesidir ancak Akdeniz Bölgesi'ndedir. Yalıhüyük, daha önce Bozkır ilçesine bağlı bir belde belediyesi iken 1990 yılında ilçe hüviyeti kazanmıştır. 2021 itibarıyla Türkiye'nin nüfus açısından (1532) en küçük ilçesi konumundadır. Yalıhüyükte bulunan birçok eser gün ışığına çıkmayı beklemekte ve birçok tarihi eserde ;tarihi eser yağmacılarının eline geçmiş birçoğu ise talan edilmiştir. Bazı tarihi eserlerinde gayri resmi yollardan kayıt altına alınarak sergilendiği düşünülmektedir. Yalihüyük'te bulunan birçok evin duvarlarında kabartma taş resimler bulunmaktadır. Günümüze kadar korunabilen bazı eserlerin üzerindeki yazılardan ve kabartma resimlerden anlaşılan Bizans dönemi Efes kültürüne ait izler vardır. Bozkır’a 20 kilometre uzaklıkta bulunan ilçe, Suğla Gölü (Trogidis, Trogitis) kıyısında bulunan höyükten ismini almıştır. Bu bölge antik çağlarda İsauria Bölgesi olarak anılmaktadır. Bölgenin başkenti ise Bozkır ilçesine bağlı Ulupınar köyünün doğusunda yer alan ve bugün Zengibar Kalesi olarak bilinen isauria’dır. Kısacası kazı ve sondaj çalışmalarından anlaşıldığı kadarıyla Yalıhüyük ve çevresi tarihinin, Neolitik ve Kalkolitik dönemlere kadar gittiği görülmüştür. Tarihi, çevre ilçeler ve Konya Tarihi ile ortak özelliklere sahiptir. Yaklaşık 200 yıl öncesi toprak kayması görülmesi üzerine Suğla Gölü yakınına taşındığı bilinmektedir. Yeni yerleşim yerinin seçilmesinde Suğla Gölü alanının daralması ve gölden daha fazla yararlanma arzusunun dikkate alındığı ifade edilmektedir. İlçe merkezindeki Höyük ve çevresi "Sit Alanı" ilan edildiğinden imara kapatılmıştır. 30 Temmuz 1971'de belediye statüsü alarak beldeye dönüştü.

adsiz-001.jpg

İLÇE NÜFUSU HER GEÇEN YIL AZALDI

Kuzeybatısında Seydişehir, güneyde Ahırlı, batıda Bademli kasabası ve Güneydoğuda Bozkır ilçeleriyle çevrelenmiş olan Yalıhüyük engebesiz bir alanda kurulmuştur. Suğla Gölü'nün hemen yanında yer alan Yalıhüyük'te hayat göl sularının çekilmesiyle ortaya çıkan verimli arazilerde yapılan tarım faaliyetleriyle devam etmektedir. Yalıhüyük'ün güneybatısında bulunan Toros Dağları'ndaki Gölcük yaylası, her yıl yaylacılık merkezi olarak kullanılmaktadır. İlçe merkezinde Belediye teşkilatı 1972 yılında kurulmuştur. Arasöğüt ve Saray köyleri ile Mutlu yaylası Yalıhüyük'e bağlı yerleşim yerleridir. İlçede nüfus her geçen yıl azalmıştır.

YALIHÜYÜKLÜLER AVRUPA ÜLKELERİNE ÇALIŞMAYA GİTTİ

İlçenin temel geçim kaynağı tarımdır. Suğla Gölü sularının çekilmesiyle ortaya çıkan verimli tarım arazisi ve diğer tarım arazilerinde buğday (3 bin 500 ton/yıl) arpa (bin 500 ton), nohut (700 ton) yanı sıra yılda ortalama 11 bin ton da elma yetiştirilmektedir. 1998 yılında 579 dekar alanda şeker pancarı tarımı yapılmıştır. Bu arada haşhaş ekim izni çıkmış, ancak 1998 yılı itibarıyla haşhaş ekimi yapılmamıştır. Yalıhüyük'te Gölcük Yaylası ve Yirce Yaylası , Sarınç Yaylası (sarnıç) ve Mutlu Yaylası hayvancılık yapılan merkezlerdir. Günümüzde gölcük yaylası turizm, tatil ve sağlık amacı ile birçok kişi uğramaktadır. Gölcük, Yirce, Sarınç (Sarnıç),Mutlu olmak üzere Yalıhüyük'te toplam 4 yayla vardır. 2013 itibarıyla bin 5 büyükbaş ve 694 küçükbaş hayvan bulunan ilçede herhangi bir sanayi tesisi bulunmuyordu. Başta Almanya olmak üzere diğer Avrupa ülkelerinde pek çok Yalıhüyüklü işçi olarak çalışmaktadır. Toros Dağları'ndaki Gölcük Yaylası ormanlık alanı, pınarları ve serin, temiz havasıyla en önemli piknik ve mesire alanı olarak kullanılmaktadır. İlçede elektrik, su, kanalizasyon, yol, telefon gibi alt yapı hizmetleri tamamlanmış olup, DSİ tarafından Beyşehir gölü sularını tarım alanlarına ulaştıran kanalların okç yapım çalışmaları tamamlanmıştır.

KONYA İLE YALIHÜYÜK ARASI KAÇ KİLOMETRE?

Konya ile Yalıhüyük arası yaklaşık 135 kilometre. Yolculuk mesafesi ise 1 buçuk saat.

EMRE ÖZGÜL

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
17 Yorum