Fahri müfettişlik gereklidir

Fahri müfettişlik gereklidir

Fahri trafik müfettişlerinin son bulacağı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirten FAMDER Başkanı Neyhan Ergene, Günümüzde fahri trafik müfettişlerine daha çok ihtiyaç duyulmaktadır de

‘Fahri trafik müfettişlerinin son bulacağı’ yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirten FAMDER Başkanı Neyhan Ergene, “Günümüzde fahri trafik müfettişlerine daha çok ihtiyaç duyulmaktadır” dedi.

 

Fahri Trafik Müfettişleri 2011 yılı 1. Olağan Toplantısını gerçekleştirdi. Karayolları Trafik Haftası kapsamında düzenlenen toplantıda fahri müfettişlerin sorunları ve bu sorunlara bağlı olarak çözüm önerileri getirildi. Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Konferans Salonu’nda gerçekleşen toplantıya Konya Emniyet Müdür Yardımcısı Taner Çakar, Konya Trafik Denetleme Şube Müdürü Âdem Başarır, Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bekir Duvarcı ve çok sayıda fahri müfettiş katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Emniyet Müdür Yardımcısı Taner Çakar, trafik polisi ve fahri trafik müfettişi ilişkilerinin güçlendirilmesi, çalışmaların değerlendirilmesi, yasa ve yönetmeliklerde fahri trafik müfettişlerini ilgilendiren konularda bilgi verdi. Bir kaza olduğunda ilk üzülenlerin başında fahri müfettişlerin geldiğini belirten Çakar, trafikte üzücü olayların yaşanmaması için insanların fahri trafik müfettişi olmak istediğini kaydetti. Fahri müfettişlerin işlerine dört elle sarıldığını dile getiren Çakar, “Fahri müfettişlerimizden üstlenmiş oldukları görevi ifa ederlerken performanslarını biraz daha arttırmaları bizleri sevindirecektir” dedi.

Fahri Trafik Müfettişleri Derneği (FAMDER) Başkanı Neyhan Ergene, Konya’da 275 trafik müfettişinin olduğunu belirterek, bu sayının artması için çalışmaların sürdüğünü aktardı. 2011 yılının ilk aylarında 2010 yılına göre ceza miktarının yüzde 9 arttığını dile getiren Ergene, park yasaklarının ise kırmızı ışık ihlallerini geçtiğini bildirdi. “Fahri trafik müfettişlerinin son bulacağı, yanlış cezaların kendilerine rücu ettirileceği haberlerinin ceza kesiminde azalmaya sebep olduğu düşünülmektedir” diyen Ergene, şunları kaydetti: “Fahri trafik müfettişlerinin tespit ettiği trafik suçlarının 1998’den 2007 yılına kadar sayısal olarak artış gösterdiği 2007 yılından itibaren ani bir düşüşe geçtiği görülmektedir. Fakat fahri trafik müfettişliğinin son bulmayacağı, aksine daha çok ihtiyaç duyulduğu bir gerçektir.” Son aylarda elektrikli bisiklet ve motosikletlere de ehliyet zorunluluğunun getirildiğini hatırlatan Neyhan Ergene, bunun önemli bir gelişme olduğunu çünkü bu araçların hızları nedeniyle trafikte tehlike oluşturduğunu açıkladı. 2011 yılının emniyet kemeri takma yılı ilan edildiğini belirten Ergene, bu noktada müfettişlerin ve bireylerin ehliyet kemerinin takılması alışkanlığının yerleştirilmesi için teşvik edici çalışmalarda bulunması gerektiğinin önemli olduğunu dile getirdi. Trafikte en önemli sorunun toplu taşıma araçlarını kullanmamak olduğunu aktaran Ergene, “Avrupa’da insanlar şehir içinde toplu taşıma araçlarını kullandıkları için caddeler ve yollar boştur. Trafik sorunu yaşanmamaktadır. Bu noktada insanlara toplu taşıma araçlarını kullanma bilincini yerleştirmemiz gerekmektedir” dedi.

HASAN AYHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.