Fahiş fiyat uygulayan bu firmalara sadece 1000 lira ceza yazıldı!

Fahiş fiyat uygulayan bu firmalara sadece 1000 lira ceza yazıldı!

Türkiye'de fahiş fiyat uygulayan firmalara ceza yazılırken söz konusu firmalara ürün başına ortalama 1000 lira ceza yazılması dikkat çekti.

Türkiye'de fahiş fiyatla satış yapan binlerce şirket var. Söz konusu şirketler vatandaşın bütçesini olumsuz etkiliyor. Keyfi zam yapan şirketler ise düzenli olarak denetleniyor.

Ticaret Bakanlığı aldatıcı fiyat uygulamalarına karşı yapılan denetimlerle idari para cezası kesilen firma sayısını açıkladı.

Yapılan açıklamada, “2022’de 63 bin 3 adet firma nezdinde 1 milyon 216 bin 164 adet ürüne ait fiyat etiketi denetimi yapılarak 23 bin 536 adet aykırılığa ilişkin olarak toplam 11,9 milyon TL idari para cezası, 2023’ün ilk 5 ayında ise 17 bin 278 adet firma nezdinde 335 bin 154 adet ürüne ait fiyat etiketi denetimi yapılarak 11 bin 301 adet aykırılığa ilişkin olarak toplam 11 milyon 244 bin 727 TL idari para cezası uygulanmıştır” denildi. Yanı bu da ürün başına 1000 lira civarı ceza yazıldığı anlamına geliyor.

Açıklamada ayrıca, son dönemlerde basına yansıyan bazı haberlerde kur ve fiyat artışı sebebiyle ürün etiketlerinin mevzuata uygun şekilde güncellenmemesi sonucunda fiyat etiketleri ile kasa fiyatları arasında farklılıklar oluştuğuna da değinildi.

“Bu durumun önemli ölçüde tüketici mağduriyetine neden olduğu dile getirildiğinden fiyat etiketlerinin güncel ve gerçeği yansıtan fiyatları belirtir şekilde düzenlenmesi önem arz etmektedir” denilen açıklamada, şöyle denildi:

“Bu doğrultuda 10 Haziran 2023 tarihli sosyal medya paylaşımında yer alan ve malin kasa fiyatının etiket fiyatının iki katı farklı çıktığına dair tüketici mağduriyetine binaen Bakanlığımız Ticaret İl Müdürlüklerine; başta ithal elektronik ürünler olmak üzere zincir teknoloji mağazalarında satışa sunulan ürünlerin satış fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark olup olmadığına ilişkin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Fiyat Etiketi Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde yaygın ve yoğun

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.