Ezan üzerinden kimse bölücülük yapamaz

Ezan üzerinden kimse bölücülük yapamaz

Türk Diyanet Vakıf-Sen tarafından son günlerde okunan Kürtçe ezanlara tepki geldi.

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilciliğinde açıklamalarda bulunan Türk Diyanet Vakıf-Sen Konya Şube Başkanı Atila Ayhan, “Ezanı Kürtçe okumakla neyi amaçlıyor ve kime hizmet ediyorsunuz? Yeter artık siyaset uğruna dini değerlerden elinizi çekiniz” dedi.
Ezan’ın ilk mescidin inşasından itibaren bugünkü şekli ile okuna geldiğini hatırlatan Atila Ayhan, “Ezan Müslümanlığı sembolü, birlikteliği, birliği, inancı, huzuru, hürriyet ve istikbalimizin sembolüdür. Ezan merhum Akif’in tarifi ile inancımızın temeli ve amentüsü olmuştur. Dünyaya gelen her çocuğumun kulağına giren ilk ses ezan sesidir. Bu cennet vatanda ezan üzerinden bölücülük yapmak hiç kimsenin haddi olamaz. Sivil itaatsizlik adına önce Cuma namazlarının camilerin dışında ve çadırlarda ehliyetsiz ve ilgisiz kişilere kıldırılması, devlet memuru olan imamların arkasında namaz kılmayın çağrısının yapılması ve ezanın Kürtçe okutularak insanların birbirine düşürülmesi kabul edilemez” dedi.
Ayhan, bölgedeki ve İslam dünyasında yaşayan Müslümanların böyle bireysel olaylara karşı tepkilerini koyacağını ve bunları dikkate almayacağına inandıklarını vurguladı.
HASAN AYHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.