Ev kazaları: Aklınıza gelen başınıza gelmesin

Ev kazaları: Aklınıza gelen başınıza gelmesin

Her zaman en güvenli yer olarak kabul ettiğimiz evimiz, bebek geldiği anda bir tuzak yuvasına dönüşebilir

Bebek dergisi, çocukların güvenliği için evde alınması gereken önlemleri sayfalarına taşıdı. Ev kazaları 14 yaş altı çocuk ölümlerinin önde gelen sebeplerinden biri. Bunun yüzde 45.4'ünü 0-6 yaş grubu çocuklar oluşturuyor. Ama bu ölümlerin ve yaralanmaların çoğu, öngörülebilir ve önlenebilir.

Bu nedenle evde alınacak güvenlik önlemleri büyük önem taşıyor. Evi çocuk için güvenli hale getirmenin en uygun zamanı, bebek emeklemeye başlamadan hemen öncesidir. Bebeğin yaşına göre alınacak önlemler; yaşına göre değişir. Kids Safe-T Çocuk Güvenlik Sistemleri'nden Y. İç Mimar ve Çocuk Güvenliği Uzmanı Arzu Birinci, Bebek dergisine, çocukları ev kazalarından korumak için, belli yaşlarda alınması gereken önemleri anlattı..

12-24 AY YÜRÜMEYE BAŞLARKEN

Bebeğiniz yürümeye başladığında ellerini artık bir şeyleri yakalamak için kullanacaktır. Bu aşamada daha önceden ulaşamadığı birçok şeye de ulaşabilecektir. Onun için bunları bir üst seviyeye kaldırmanın zamanı gelmiştir.

Karyolasının, oyun odasının yakınındaki perde ipleri çocuğun boynuna dolanarak boğulmasına sebep olabilir. Perde iplerini yukarıda tutun, sıkıca bir kancaya bağlayın. Sarkan iplerin yanında masa, tezgah, sandalye gibi eşyalar olmamalıdır.

HER ŞEY KİLİT ALTINDA

Ellerini kullanmaya başlayan çocuk ilaçlar, temizlik malzemeleri gibi zehirli maddeler içeren kutu ve tüpleri açabilir. Zehirlenmesine neden olabilecek maddeler, yüksek yerlerde ve özel güvenlik kilidi olan dolap ve çekmecelerde tutulmalıdır.

Çocuğun; bıçaklar, çatallar ve makas gibi keskin, sivri eşyaların bulunduğu dolap ve çekmeceleri açmasını önlemek için bunlara uygun güvenlik kilitleri kullanılmalıdır.

Sabah

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.