"Esnafa kredi değil destek lazım"

"Esnafa kredi değil destek lazım"

Salgına yönelik tedbirler vaka sayısını düşürmekten uzak kalırken, kısıtlamalar da esnafın belini iyice büktü.

Geçen seneden bu yana kamuya ait bazı borçları ertelenen ancak bu borçlarının da ödeme süreleri gelen esnaf, iş yapamadığı için bunları da ödeyemiyor. Destek adı altında faizli banka kredilerine mahkûm edilen esnaf, sadece borcunu öteleyebiliyor, günlük masrafını bile çıkaramıyor. 4 esnaftan 3’ünün kredi kullandığı Türkiye’de, 1 milyona yakın esnaf kredi değil faizsiz maddi destek bekliyor.

Ekonomik krizle birlikte iş yapamaz hâle gelen esnafın, koronavirüs salgını ve yetersiz desteklerle adeta beli büküldü. Hükümetin açıkladığı faizli destek kredileriyle ancak pansuman tedavi gören esnaflar büyük bir çıkmazın içine düştü. 4 esnaftan 3’ünün kredi kullandığı Türkiye’de 1 milyona yakın esnaf kredilerle iflasın eşiğinde ayakla kalma mücadelesi veriyor. Ramazan ayında başta gıda olmak birçok sektörde kazanç sağlayan esnaflar, bu Ramazan ayını kısıtlamalardan dolayı buruk geçirecek. 

HER 4 ESNAFTAN 3’Ü KREDİ ÇEKTİ

İstanbul Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz, “Salgın nedeniyle mağduriyet yaşayan esnaf ve sanatkârımız bu sürede iş yerini ayakta tutabilmek için bankalara koştu. Her 4 esnaftan 3’ü kredi kullandı. 1 milyona yakın esnaf, Esnaf Destek Paketi ile düşük faizli kredi kullandı. Ama esnafımız henüz çektiği krediyi ödeyecek parayı kazanamadan yeni kısıtlamalar geldi. Esnaf işçisinin parasını, dükkânının kirasını ödemekte zorlanıyor. Destek paketleri, esnaf ve sanatkârın dükkânını bu süre zarfında açık tutmasını sağladı fakat esnafın borcunu ödeyebilmesi, faaliyetlerine devam edebilmesi için faizsiz kredi desteği verilmeli” ifadelerini kullandı.

ESNAF ‘NEREDE O ESKİ RAMAZANLAR’ DİYOR

Yılmaz, esnafın bu Ramazan’da mutlu olmayacağını belirterek, “Ramazan, esnaf ve sanatkârın tezgâhına her zaman bolluk ve bereket getirmiştir. Salgın nedeniyle bu yıl o günleri mumla arıyoruz. Özellikle gıda sektöründeki esnafımız en çok Ramazan ayında ciro yapardı. Kısıtlamalar nedeniyle esnaf Ramazan’ı mutlu geçirmeyecek. 2020’de İstanbul’da 8 bin 139 iş yeri ise kapandı” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum