Esnaf kesinti mağduru oldu!

Esnaf kesinti mağduru oldu!

Zafer Sanayi esnafı son aylarda yaşanan ani elektrik kesintilerinden artık yaka silkiyor. Bölge esnafından Mehmet Bozdağ, “Elektrik kesintilerine o kadar alıştık ki, bir gün boyunca hiç kesintinin yaşanmamasını bizim için büyük sürpriz” dedi

Zafer Sanayi'nde sürekli yaşanan elektrik kesintileri bölge esnafını bıktırdı. Sanayide elektrikler haftada en az 3-4 kez gidiyor. Esnafın, elektrik kesintilerinden dolayı oluşan maddi hasarı büyük. Bir çok iş yerindeki makineler kesintilerden dolayı hasar gördü. elektrik kesintilerin yanında sanayideki sular da sürekli kesiliyor. MEDAŞ'a toplu dilekçe veren esnaflar yine de sonuç alamadı. Yetkililerin kesintilerle yeterince ilgilenmediğini belirten bölge esnaflarından Mehmet Bozdağ, "Haftada en az 3 kere elektrik kesintisi yaşıyoruz. Son 5-6 aydır bu kesintiler sıklaşmayla başladı. İş yapamaz hale geldik. Siparişleri yetiştiremiyoruz. Müşterilerimize elektrikler kesildiği için yapamadık, deyince de inanmıyorlar haklı olarak. 2015 yılındayız, Konya'nın orta yerinde elektrikler kesiliyor. İşlerimizin aksamasının yanı sıra, dükkanlarımızdaki makineler de aniden giden elektrikler karşısında bozuluyor. Yan dükkandaki arkadaşımız, yaşanan kesintiden dolayı makinesi kısa devre yaptı ve 8 bin lira tamir parası ödedi. Biz küçük esnafız bize bu paralar dokunuyor" diye konuştu.

10 SAAT ELEKTİRİK BEKLEDİK

Özellikle pazar günleri mutlaka elektriklerin kesildiğini belirten Bozdağ, "Kesintilerden dolayı siparişleri yetiştiremediğimiz için pazar günleri de çalışıyoruz. Ancak pazar günleri özellikle elektrikler kesiliyor. Geçtiğimiz pazar 10 saat elektrikler kesildi. Sabah 8'den akşam 6'ya kadar oturup elektrik bekledik. Zararımız büyük. elektrik bizim can damarımız. Müşterilerimiz bile 2015 yılında bu kadar elektrik kesintisi olduğuna inanmıyor. Suların sürekli kesilmesine alıştık. Ancak elektriklerin bir gün kesilmesi demek günde 1-2 bin lira zarar demek. Sıra halinde dükkanlarımız bulunuyor. Bir sırada 25 dükkan var. Karşı tarafımızda da aynı şekilde. Yani bu sıkıntıyı yaşayan toplamda 50 dükkan var. elektrikler de zaten sıra sıra gidiyor. Bazen karşı sırada elektrik oluyor, bizde olmuyor. Bazen de tam tersini yaşıyoruz. Böyle devam ederse dükkan kapatacağız" ifadelerini kullandı.

'15 BİN LİRA ZARARIM VAR'

Son 6 ayda yaşanan elektrik kesintilerinden dolayı 15 bin lira zararının olduğu belirten bölge esnafından Ali Kurt ise, "MEDAŞ özelleştikten bu yana bu elektrik kesintileri de başladı. MEDAŞ'ın merkez binasına gittik, bizimle ilgilenen olmadı. Gazetelere kesilecek yerleri duyuruyoruz, diyorlar. Duyurularda bakım yapılacağından dolayı başka mahallelerde kesileceği söylense de bizim bölgemizde garanti kesiliyor elektrik. Elektriğin tam gün kesilmeden çalıştığı zaman şükrediyoruz. 6 ay boyunca kesilen elektrikler bize pahalıya patladı. Bir makinem arıza yaptı 8 bin lira masrafı çıktı. Mecbur ödeyeceğiz. Bunun yanında siparişlerim aksıyor. Müşteri kaybediyorum. Son 6 aylık zararım makine masrafı hariç tam 15 bin lira. Bakım olur, arıza olur anlarız ama her gün de bakım yapılmaz" şeklinde konuştu.

MEDAŞ BİZİMLE İLGİLENMİYOR

Yetkililerin konuyla ilgili son derece duyarsız davrandıklarını kaydeden Kurt, "186'yı sürekli arıyoruz. İlgileniyoruz diyorlar kapatıyorlar ancak ne gelen var ne giden. 6 aydır arıyoruz, 6 aydır bir tane bile MEDAŞ yetkilisi gelip sizin sıkıntınız nedir, demedi. Bizler aylık bin lira elektrik faturası ödeyen dükkan sahipleriyiz. Hiçbir zaman da faturamı aksatmadım. Faturanın son ödeme tarihine 10 gün kala unutmayın diye mesaj atıyorlar. Madem bakım yapılıyor, abonelere kesilecek diye de mesaj atın bizler de bilgisiz kalmayalım. Arıyoruz ilgilenmiyorlar, dilekçe veriyoruz cevap vermiyorlar. Başka ülkelerde olsa hem zarar gören dükkanın zararı karşılanıyor hem de elektriklerini kesintisiz veriyorlar. Biz zararımızın karşılanmasını da istemiyoruz. Yeter ki bundan sonra hakkımız olan elektriğimizi verin" sözlerini kullandı.

BERKHAN PARLAK merhabahaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.