Ereğli'de aspir ekimi yaygınlaşıyor

Ereğli'de aspir ekimi yaygınlaşıyor

Konya’nın Ereğli İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Özgüven, “Ereğli’de nadasa bırakılan tarım arazilerinin azaltılması ve kurak bölgelerin değerlendirilmesi için alternatif bir bitki olan aspir ilçemizde yaygınlaşmaya başladı” dedi.


Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Özkan Özgüven ve beraberindeki ziraat mühendisleri Kutören kasabasında çiftçi ziyaretleri ve saha kontrolleri sırasında aspir eken çiftçiler ile bir araya gelerek aspir yetiştiriciliği hakkında teknik bilgi verdiler. Aspirin tohumlarından kaliteli yemeklik yağ elde edildiğini belirten Özgüven, “Aspir yağı aynı zamanda biyodizel üretimine çok uygun. Küspesi hayvan yemi olarak kullanılıyor. Kuraklığa dayanıklı olduğundan kıraç arazilerin değerlendirilmesi açısından süper bir alternatif bitki. Ayrıca Aspir bitkisine 1 kilogramda 45 kuruş destek veriliyor. Bu miktar buğday ve mısıra oranla 9 kat daha fazla. Aspir tarımında en önemli avantaj, buğday, arpa tarımında toprak hazırlığından, ürünün depoya alınmasına kadar geçen sürede kullanılan bütün alet ekipmanlar bu bitkinin tarımında da kullanılabiliyor” dedi.
Vatandaşların artan talepleri doğrultusunda özel sektörün bu bölgeye gelmesi sağlanarak sözleşmeli üretim modelinin uygulanabileceğini ve bir pazar oluşacağını ifade eden Özgüven, aspir yetiştiriciliği hakkında toplantılar yapılarak çiftçilerin bilgilendirileceğini belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.