Erdoğan'dan patriot yorumu

Erdoğan'dan patriot yorumu

Pakistan'da bulunan Recep Tayyip Erdoğan NATO'dan talep eidlen patriotlar hakkında açıklama yaptı

Suriye'de devam eden iç savaşın Türkiye'ye sıçraması endişesiyle sınırdaki güvenlik önlemleri hızlı bir şekilde artırılmaya devam ediyor. Önce Türk Silahlı Kuvvetleri'nin angajman kuralları değiştirilerek en üst seviyeye çıkarıldı. Şimdi de NATO'ya sınıra Patriot füzeleri konuşlandırılması için resmi başvuru yapıldı.

NATO'dan resmen Patriot füzesi talebinde bulunmasının ardından akşam saatlerinde toplanan NATO büyükelçilerinin tamamının ''Türkiye'yle tam dayanışma içinde olduklarını ve bu talebi olumlu şekilde değerlendireceklerini söylediklerini'' aktardı.

Pakistan'da bulunan Recep Tayyip Erdoğan NATO'dan talep edilen Patroitler için ilk açıklamasını yaptı.

İşte Recep Tayyip Erdoğan konuşmasından satır başları;

YERİNE TSK KARAR VERECEK

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, NATO'ya yapılan füze talebine ilişkin,

Sayısal olarak şu kadar olacak, bu kadar olacak ifadesini kullanmak yanlıştır. Ancak atılan adım şudur; şu anda bizim topraklarımız aynı zamanda 4. maddeye göre NATO'nun da topraklarıdır. Burada NATO ile yapılan görüşmelerde, burada savunma esaslı olmak üzere böyle bir adım atılmaktadır. Bunun nereye yerleştirilip yerleştirilmeyeceği Silahlı Kuvvetlerimizin mensuplarının da uygun görmesiyle, onlar nereyi uygun görürlerse oralarda bu yerleşim olacaktır.

SAVUNMA AMAÇLI

Bu tamamıyla savunma esaslı olarak yani karşı tarafın muhtemel bazı saldırılarına karşın alınacak tedbirlerdir. Sayısal olarak ne kadar buraya NATO asker gönderir veya güvenlik elemanı gönderir bunu şu anda bilmemiz zaten mümkün değil, önemli değil. Bunun için NATO'nun şu anda bir uygulaması olacağı için de TBMM'den de herhangi bir izne gerek kalmayacaktır

ATEŞKES SÜRECİ TAKİP EDİLİYOR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail-Filistin arasında sağlanan ateşkesle ilgili olarak, ''Temennimiz bundan sonraki süreçte tekrar aynı durumların meydana gelmemesidir. Süreci aynı hassasiyetle takip ediyoruz''dedi.

Başbakan Erdoğan, D-8 Zirvesi için gittiği Pakistan'ın başkenti İslamabad'da kaldığı otelde gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını cevapladı.

Erdoğan, İsrail'in Gazze'ye saldırısıyla başlayan süreçte taraflar arasında sağlanan ateşkesle ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine şöyle konuştu :

''Mısır seyahatimizde yoğun olarak Türkiye-Mısır ilişkilerini değerlendirmenin yanında, özellikle süreç içinde İsrail-Filistin arasındaki çatışmaları da bizler bu süreci Mısır'dan takip etti. Kahire'de bu gelişmeleri değerlendirme fırsatı bulduk. Bu arada Arap Ligi'nin orada toplanıyor olması önemliydi. Arap Ligi Genel Sekreteri'yle Kahire'de görüşmemiz oldu. Görüşmeler öncesinde daha önce de açıkladığım gibi Bayın Obama'yla Sayın Putin'le Sayın Mursi ve Sayın Halid Meşal'le bir telefon irtibatımız olmuştu. Tabii Kahire ziyaretimizde görüşmelerimizi orada dörtlü olarak yürütme fırsatımız oldu. Gerek Sayın Mursi'yle olan görüşmelerimiz gerek, Sayın Meşal'le olan görüşmelerimiz gerekse Katar Emiri'yle olan görüşmelerimiz bu süreç içindeki ateşkese yönelik bir çalışmaydı. Tabii bu ateşkesle birlikte neler olacak, geleceğe yönelik neler yapılabilir bunları görüştüğümüz bir süreçti ve hamdolsun ilk 24 saat içinde netice alınmadıysa da 48 saat içinde bir netice alındı ve böylece ateşkes temin edilmiş oldu.''


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.