Erdoğan’dan Ab’ye Vize Sitemi

Erdoğan’dan Ab’ye Vize Sitemi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Latin Amerika ülkelerine bile vize muafiyeti uygulayan AB’nin Türklere vize engeli çıkarmasını eleştirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Latin Amerika ülkelerine bile vize muafiyeti uygulayan AB’nin Türklere vize engeli çıkarmasını eleştirdi.

Türkiye-Finlandiya İş Forumu’nda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin AB ile tam üyelik müzakerelerini sürdürdüğünü hatırlattı. AB ile alakası olmayan birçok ülkeye vize muafiyeti tanıyan AB’yi eleştiren Erdoğan, Türklere hâlâ vize uygulanmasının kendilerini üzdüğünü dile getirdi.

Milyonlarca Türkün zaten Avrupa’da yaşadığını vurgulayan Erdoğan, “Biz kaynaşmışız, zaten burada varız.” dedi. Türkiye’nin 50 yıldır AB kapısında bekletildiğini dile getiren Erdoğan, “Ekonomik olarak, temel hak ve özgürlükler olarak AB üyesi bazı ülkelerden Türkiye’nin çok daha ileri olduğunu, AB müktesebatına çok daha uygun olduğunu göreceksiniz.” diye konuştu. Erdoğan, AB sürecinde verdiği destek dolayısıyla Finlandiya’ya teşekkür etti.

Finlandiya’ya 196 işadamıyla geldiklerini ifade eden Erdoğan, bu işadamlarının şirketlerinin yıllık 100 milyar dolar ciro yaptığını 300 bin kişi istihdam ettiğini belirtti. Geçtiğimiz yıl Türkiye’yi 200 bin Finlandiyalının ziyaret ettiğini belirten Erdoğan, halklar arasındaki kaynaşmayı getirmesi bakımından bunun çok önemli olduğunu dile getirdi.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin geçtiğimiz yıl 1,6 milyar dolardan 1,4 milyar dolara düştüğünü belirten Erdoğan, bu miktarın yukarılara çekilmesi için imkanların mevcut olduğunu dile getirdi.

Bu arada Başbakan Erdoğan’ın konuşması sırasında bağıran bir kadın ise salondan çıkarıldı. Bu sırada salondakiler alkışlarla Erdoğan'a destek verdi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.