Erdoğan tepkilere rağmen bugün İran'a gitti!

Erdoğan tepkilere rağmen bugün İran'a gitti!

Erdoğan, İranlı milletvekillerden gelen tepkilere rağmen, İran ziyaretini gerçekleştiriyor.

 

İran’ın geçen hafta P5+1 diye anılan grupla nükleer programının kısıtlanması konusunda uzlaşmaya varmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Tahran’a gidiyor. Ziyaret öncesinde 65 milletvekili İran Cumhurbaşkanı Ruhani’ye bir mektup yollayarak Tahran ile açıklamalarından ötürü Erdoğan’ın uyarılmasını istedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İranlı milletvekillerden gelen tepkilere rağmen, kritik İran ziyaretini bugün gerçekleştirecek. Ankara’dan Tahran’a 4 yıl aradan sonra Cumhurbaşkanı düzeyinde yapılacak günübirlik ziyarette Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin ikinci toplantısı da gerçekleştirilecek. Ziyaret öncesi dün İran’dan Ankara’da rahatsızlık yaratan bir hamle daha geldi. İran’ın yarı resmi Fars Haber Ajansı’nın haberine göre, 65 İranlı milletvekili, Cumhurbaşkanı Ruhani’yi ‘Erdoğan’ın basiretsiz açıklamalarını tekrarlamaktan kaçınması için’ ciddi bir biçimde uyarmaya çağıran ortak bir bildiri imzaladı. Milletvekillerinden Cebar Kokçaknejad ajansa yaptığı açıklamada “Erdoğan İran ulusuna yaptığı hakaretler nedeniyle resmen özür dilemelidir” dedi.

"BU ZİYARETE İZİN VERİLMEMELİYDİ"
İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Sözcüsü Hüseyin Nakavi Hüseyni de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İran ziyaretini, "Ülkeyi aşağılayan birisinin ayaklarının altına kırmızı halı sermek diplomasimiz için utanç vericidir. Hükümet, Erdoğan’ın İran’a yönelik sözlerinden sonra bu ziyaretin yapılmasına izin vermemeliydi. Bu ziyaret ya lağvedilmeliydi yahut ertelenmeliydi" sözleriyle eleştirdi.

NEDENİ YEMEN AÇIKLAMASI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap ülkelerinin Yemen’e karşı başlattığı harekâtı desteklediğini açıklarken, “İran bölgeyi domine etmeye çalışmaktadır. Bu durum bizi, Körfez ülkelerini rahatsız etmeye başlamıştır” demişti. Ziyaret, İran’ın nükleer silah yapma potansiyelinin kontrol altına alınması için P5+1 ile yapılan ön anlaşma sonrasına denk geliyor. İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney tarafından da kabul edilmesi beklenen Cumhurbaşka Erdoğan’ın ziyaretinde kritik başlıklar masada olacak. Suriye, Yemen ve Irak ayrı dosyalar halinde ele alınacak. Ankara ve Tahran, bu ülkeleri kapsayan konularda farklı görüşleri dile getiriyor.

SİYASİ POPÜLİZM YAPMASINLAR
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “İran ziyareti 2 gün diye planlandı niye bir güne düştü” sorusu üzerine “Ziyaret baştan beri 1 günlük planlanmıştı. Planlama tamamen bizim program akışımızla ilgilidir. İran’ın bölgede sorumluluk sahibi bir komşu olarak, İran’la iyi ilişkiler geliştirilmesini hep savunduk. Dönem dönem Batı ile yaşanan gerilimlerin de müzakere ile çözülmesi için çabalarımız devam etti bundan sonra da devam edecek” yanıtını verdi.

YAPICI OLUNMALI
“İranlı vekillerin Ruhani’ye gönderdiği mektupla ilgili değerlendirme yapabilir misiniz” sorusunu Kalın, “(Tahran’da) Enerji, ekonomik, gümrük ve sağlıkla ilgili anlaşmalarımız olacak. Mektupla ilgili olarak bizim verdiğimiz mesajlar çok nettir. Bölge barışına ve istikrarına yönelik çağrılardır. Siyasi popülizm yapmak yerine kendi hükümetlerinin daha yapıcı bir politika izlemesi için hassasiyet göstermesi gerekir vekillerin” yanıtını verdi..

HÜRRİYET


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.