Erdoğan: Öleceksek adam gibi ölelim

Erdoğan: Öleceksek adam gibi ölelim

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısını değerlendiren Erdoğan, 'Eğer Güvenlik Konseyi'nin ağzına bakacaksak halimiz perişan. Bugün onlara yarın bize. Öleceksek adam gibi ölelim.' dedi.

Başbakan Erdoğan AK Parti Grup Toplantısı'nda konuşuyor...

Erdoğan şöyle konuştu: "Bütün dünya halklarının ellerini vicdanına koyarak bunun üzerinde düşünmesi gerekiyor. İsrail uluslararası hukuku ayaklarının altına alarak bir halka karşı etnik temizlik uyguluyor. Filistin topraklarını adım adım işgal ediyor. Filistinliler ise bu temizlik girişimine karşı meşru savunma, meşru direniş hakkını kullanıyor. Tüm Batı'ya sesleniyorum. Kimse 'İsrail savunma hakkını kullanıyor' diyemez. İsrail bir terör estiriyor. Ben BM'nin adaletine inanmıyorum. BM Güvenlik Konseyi beş tane daimi üye İsrail'le ilgili bir iki farklı üye olumsuz yaklaşıyor. Nerede sizin adaletiniz? Birbirinizle al birini, vur öbürüne... Durumunuz bu.

ONLARIN AĞZINA BAKARSAK HALİMİZ PERİŞAN

Gazze'de 115 ölü var. Herkes avucunu ovuşturup duruyor. Egemen güçler, nerede sizin adaletiniz? Ülkemde de bazı köşe yazarları çıkıyor, AK Parti dış politikaya ağırlık veriyor ama bu Türkiye'nin başına farklı şeyler getirebilir mi? Hakka ve halkımıza güveniyoruz. Sessiz mi kalacağız? Bizim için üç yol var. Ya elimizle mücadele edeceğiz, ya dilimizle mücadele edeceğiz, ya da kalbimizden buğzedeceğiz. Biz bu adımları atmaya mecburuz. Biz Güvenlik Konseyi'ndeki üyelerin ağzına bakarak adım atarsak halimiz perişandır. Öleceksek adam gibi ölelim, bunu başaralım. Bir yandan bölgesel barış diyeceksiniz, öbür yandan insanlık vicdanını yaralayan her türlü hakkı hukuku ayaklar altına alana sessiz kalacaksınız.

EY BATI, EY ABD NEREDESİNİZ?

İnsan hakları derneklerine sesleniyorum. İnsan hakkı deyince ateistler mi aklınıza geliyor. Gazze'deki çocuk niye gündeminize gelmiyor. Türkiye'de PKK'yı takip ediyorsunuz. Gazze'de niye yoksunuz? 4 yaşındaki çocuğu katletmek meşru savunma hakkını kullanmak mıdır? Ey Batı, ey ABD, ey Rusya size sesleniyorum. Neredesiniz? BM'nin Güvenlik Konseyi'nin reforma ihtiyacı var. Okullar, hastaneler, ambulansları hedef almak nasıl bir savunma hakkı oluyor. "


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.