Erbakan'ın açtığı devasa fabrika ne halde

Erbakan'ın açtığı devasa fabrika ne halde

Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın bundan 35 yıl önce bugün Kırıkkale'de açılışını yaptığı Çelik Çekme Boru Fabrikası'ndan bir zamanlar 2 bin 500 kişi çalışıyordu

Bugün 28 Mart. Tarihimizde önemli bir gün. Milli Görüş Lideri, Efsane Başbakan Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın Kırıkkale'de dev bir tesisin açılışını yaptığı gün...

Bu tesisin ismi "Çelik Çekme Boru Fabrikası." 76'dan 2011'e kadar köprülerin altından çok sular aktı. Boz bulanık sular. Ve 2500 kişinin çalıştığı fabrikanın, özelleştirmeyi din gibi kabul eden birileri tarafından nasıl yok edildiğini anlatmadan, gelin o günlere gidelim. Fabrikanın açılışını yaparken, Başbakan Yardımcısı olan Prof. Dr. Necmettin Erbakan ile aynı iman ve aynı heyecanı paylaşalım.

Bugün 28 Mart. Milli Görüş Lideri, Efsane Başbakan Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın Kırıkkale'de dev bir tesisin açılışını yaptığı gün....

İşti Erbakan'ın fabrikanın açılışında sevinç ve heyecanını anlatan satırlar:

"Bugün 28 Mart 1976
M.K.E (Makine Kimya Endüstrisi) Kurumu'nun Kırıkkale Çelik Çekme Boru Fabrikası'nın açılışını yaptık. Milletimize ve Yurdumuza hayırlı olsun. Fatih Sultan Mehmet Han zamanında kurulmuş olan Tophane-i Hümayün nasıl bir çağı kapatıp, yeni bir çağı açtıysa, Tophane-i Hümayun'un devamı olan ve aynı ruh ve aynı imanı taşıyan M.K.E.Kurumunda bugünde bu fabrikanın açılışı ile yeni bir devrin açılışını yapıyoruz. Bu tesisin kuruluşunda emeği geçen bütün idarecileri, mühendis ve işçi kardeşlerimizi hürmet ve muhabbetle selamlar, hayırlı muvaffakiyetler ve hayırlı hizmetler dilerim.
Başbakan Yardımcısı
Prof. Dr. Necmeddin Erbakan"

Asım Atabey'in yazısı

Kırıkkale'de çıkan "İl Gazetesi" yazarı  Asım Atabey'in  fabrikanın nasıl yok edildiğinin yazısını yorumsuz yayınlıyoruz.

"Çel-Bora A.Ş. olarak bildiğimiz fabrika Kırıkkale'dedir. Kuruluş çalışmaları 1960'larda başlatılmış. 1967'de bitirilmiş. Fabrikanın temeli 1969 da başlatılmış. 1971'de makinelerin montajı tamamlanmış, ilk üretimi de 1976'da gerçekleştirilmiştir. Bu güne kadar ülke ekonomisine hizmet etmiştir. Yüzlerce işçiyi istihdam etmiştir. Bir ara işçi sayısı iki binlere çıkmıştır. Makine Kimya'ya bağlı bir kuruluştur.

Zaman içinde 12 Eylül ihtilâli yapılmış. İhtilâlden aldığı güçle yönetime gelen hükümet, ortaya bir özelleştirme hikâyesi çıkarmıştır. Özelleştirilecek kuruluşlar arasına bizim Çelik Çekme Boru Fabrikamızı da almıştır. Bu amaçla 1990 yılında, kurumu MKE'den ayırarak bir Anonim Şirket yapmışlardır. Arkasından 2000 yılında özelleştirme kararı alınmış. Sonra da 2002 yılında arsa fiyatına bir özel şirkete satılmıştır. Fabrikayı gezdirdiler. Bir de bize fabrika hakkında genel bilgi verdiler. Yıl 1990. Ey Kırıkkale! Bir zamanlar 2500 kişinin çalıştığı fabrika, hem de kâr yapan fabrika, özelleştirme uğruna şirkete dönüştürüldü. Fabrikanın işçileri, suçlu ilân edildi. Zarar ediyor diyerek işçj sayısı üç yüze kadar düşürüldü. Üretilen mal da bir o kadar azaltıldı .Özel sektöre satış sonrasına baktığımızda, üretimi iki bin beş yüz tondan on bin tona. sonrasında yirmi beş bin tona çıkardık derken, iki yüz elli bin tona çıkaracağız derken, ÇEL-BOR A.Ş. sayesinde Türkiye'yi şahlandıracağız, işçi sayısını otuz binlere çıkaracağız. Kırıkkale ekonomisini, ülke ekonomisini kalkındıracağız derken, şimdi ne oluyor?

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.