Engelliler Avrupa Fırsatlarından Faydalanacak

Engelliler Avrupa Fırsatlarından Faydalanacak

‘Engeller Eurodesk ile Aşılır’ projesini yürüten Bursa Kent Konseyi (BKK) Gençlik Meclisi, Engelliler Meclisi işbirliğiyle Bursa’daki işitme, ortopedik ve görme engelli bireylerin durumlarına uygun materyaller hazırladı. BKK Camlı Salon’da...

‘Engeller Eurodesk ile Aşılır’ projesini yürüten Bursa Kent Konseyi (BKK) Gençlik Meclisi, Engelliler Meclisi işbirliğiyle Bursa’daki işitme, ortopedik ve görme engelli bireylerin durumlarına uygun materyaller hazırladı.

BKK Camlı Salon’da düzenlenen toplantıya, BKK Genel Sekreteri Enes Battal Keskin, Yerel Gündem Şube Müdürü Neslişah Kuşku, Engelliler Meclisi Başkanı İbrahim Sönmez, Gençlik Meclisi Başkan Yardımcısı Gözde Büktel, BKK Sivil Toplum ve Projeler Ofisi Sorumlusu Başak Saygı Şahin, Gençlik Meclisi ve Engelliler Meclisi üyeleri katıldı.

Avrupa fırsatlarından Türkiye’deki gençlerin de yararlanması için yoğun çaba harcandığını söyleyen BKK Genel Sekreteri Enes Battal Keskin, bu çerçevede Ankara’da Ulusal Ajans kurulduğunu, geliştirilen bazı projelere hibe sağlandığını dile getirdi.

Eurodesk Yerel Temas Noktası olan Gençlik Meclisi’nin de ‘Engeller Eurodesk ile Aşılır’ projesiyle Ulusal Ajans'a başvurduğunu ve kabul görmesinde engellilerin bu sürece dahil edilmesinin büyük rol oynadığını anlatan Keskin, şöyle devam etti: "Avrupa fırsatlarından yararlanma noktasında Gençlik Meclisi zaten bilgi ve deneyime sahip. Avrupa fırsatlarının engellilere anlatılması noktasında ilk kez bir proje geliştirildi. Proje kapsamında işaret dili eklentili tanıtıcı video, kabartma alfabesi olan Braille Alfabesi kullanılarak Eurodesk broşürü ve Erasmus + kılavuzu sesli olarak hazırlandı. 7 aylık süresi olan proje, Kasım ayında son bulacak. En fazla önemsediğimiz nokta, engellilerimizin de ülke sınırlarını aşan fırsatları öğrenecek olmasıdır."

BKK Sivil Toplum ve Projeler Ofisi Sorumlusu Başak Saygı Şahin ise ‘Engeller Eurodesk ile Aşılır’ projesi hakkında bilgi verdi. Yapılan çalışmaları anlatan Saygı, engellilerin de Avrupa fırsatlarından yararlanması için yürütülen projenin Ulusal Ajans tarafından örnek gösterildiğini anlattı. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.