Engelli Vatandaş Sgk İl Müdürünün Dikkati Sayesinde Emekli Oldu

Engelli Vatandaş Sgk İl Müdürünün Dikkati Sayesinde Emekli Oldu

Uşak'ta emekli olamayacağı söylenen engelli bir vatandaş, SGK İl Müdürü Kenan Şenol'un dikkati sayesinde isteğine ulaştı.

Uşak'ta emekli olamayacağı söylenen engelli bir vatandaş, SGK İl Müdürü Kenan Şenol'un dikkati sayesinde isteğine ulaştı. Olaya kulak misafiri olan Şenol, dosyanın tekrar incelenmesini sağladı.

Alaattin Öztürk, küçük yaşta geçirdiği menenjit sebebiyle zihinsel engelli olan 41 yaşındaki oğlu Arif Öztürk için 1998 yılında isteğe bağlı sigorta yaptırarak primlerini yatırmaya başladı. 3 bin 977 gün prim ödedikten sonra malulen emekli olabileceğini öğrenen ailesi, Uşak SGK İl Müdürlüğü'ne müracaat etti. Buradaki memurlardan, “Dört yıl daha prim yatırmanız gerekiyor, şu an emekli olamazsınız.” cevabı alan baba Öztürk, ağlayarak aile fertlerine durumu anlatmaya çalıştı. O esnada SGK binasına gelen İl Müdürü Şenol, konuşmalara kulak misafiri oldu. “Hayırdır hemşehrilerim, yardımcı olabileceğim bir durum var mı?” diye sorması üzerine aile, karşılarındaki kişinin kurum müdürü olduğunu bilmeden dertlerini anlattı. Bunun üzerine Kenan Şenol, aileyi tekrar içeriye çağırarak dosyalarını inceletti. Maluliyetten emekli olamayan Arif Öztürk’ün, isteğe bağlı sigorta primi yatırmaya başlamadan önce malul olduğu için 5510 sayılı kanunun 28. maddesi gereği 15 yıl içinde 3 bin 960 günü varsa emekli olabildiği, engelliliğinden dolayı 3 bin 977 günü olduğundan ise emekli olduğu anlaşıldı.

Daha sonra SGK İl Müdürü Şenol’un ziyaretine giden aile fertleri, görüşmede duygulandı. Engelli oğlu için hiçbir fedakârlıktan kaçınmadan primlerini günü gününe yatıran Alaattin Öztürk’e teşekkür eden Şenol, “Alaattin Amca, bizlere örnek bir insan. Ben olsam belki evladım için bu şekilde yapamazdım. 1998 yılında engelli evladı için isteğe bağlı sigorta yapıyor ve bir gün geciktirmeden primlerini yatırmış durumda. Arif kardeşimiz de böyle bir babanın şanslı evladı olarak emekli oldu. Tesadüfen de olsa böyle bir konuya vesile olduğumuz için çok mutluyum.” dedi. Kenan Şenol, ziyaretin sonunda Arif Öztürk'e bağlanan 600 lira maaşını ve bankada birikmiş bin 500 lirayı alabilmesi için gerekli evrakı teslim etti. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.