Engelli öğretmenin azmi

Engelli öğretmenin azmi

Selçuk Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesinde 16 Mart Öğretmen Okullarının 161. Kuruluş Yıldönümü nedeniyle bir etkinlik düzenlendi.

Konferans ile konserin düzenlendiği etkinlikte 20 yıllık engelli öğretmenin azmi öğrencileri şaşırttı. Öğretmen Okullundan mezun olan ve 20 yıllık Öğretmen Emine Aycan, hayat hikayesini anlatarak öğrencilere azmin zaferini gösterdi.

Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Prof. Dr. Erol Güngör Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe Fakülte Dekanı Prof. Dr. Musa Gürsel, Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Muammer Muşta ve çok sayıda öğretim üyesi katıldı. Konferanstan önce Müzik Eğitimi Bölümü 3’üncü sınıf öğrencileri mini bir konser verdi.

Konferansta özel eğitimin önemine değinen Prof. Dr. Muammer Muşta, bu eğitime ihtiyacı olan bireylerin akranlarıyla birlikte aynı zamanda eğitim almalarının önemli olduğunu belirtti. Prof. Dr. Muşta, “Toplum olarak özel eğitime ihtiyaç duyan bireyleri sosyal hayata kazandırmak zorundayız. Bu konuda gerek öğretmen, gerekse öğrenciler çaba göstermelidir. Kültürel birikimimizde olsun, inanç sistemimizde olsun, özel eğitim gerektiren insanlarımıza yeterince önem veriliyor. Tabii bazı noktalarda eksikliklerimiz var. Bu eksiklikleri tamamlamalıyız” dedi.

Öğretim Üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Nazlı Koçbeker de, “Teorik ve Uygulamalı Yönüyle Kaynaştırma Eğitimi” konulu sunumunu yaptı. Konya’da 20 yıldır sınıf öğretmenliği yapan engelli Emine Aycan,  okurken yaşadıkları zorlukları öğrencilere anlattı. Ortaöğrenimini özel eğitimle tamamladığını belirten Aycan, lisede okula alınmadığını belirterek, “Tüm bu zorluklara rağmen okumayı seviyordum. Öğretmenlerim beni tahtaya kaldırmaz. Sen gelene kadar biz 10 öğrenciyi tahtaya kaldırırız derlerdi. Hep en arka sırada otururdum. Her şeye rağmen yaşamayı seviyorum ve mücadele etmeye devam edeceğim” dedi.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.