Engeller kaldırılmalı

Engeller kaldırılmalı

Engelliler kendilerini zor durumda bırakan engellerin kaldırılmasını bekliyor. Engelli insanlar özellikle tramvayın kendilerinin kullanımına uygun hale getirilmesini istiyor

Engelli vatandaşlar gün içinde kendilerine fazla önem verilmediğini belirterek, engelli olmayan vatandaşların kendilerine karşı duyarlı olmasını istiyor. Engelli insanların yaşadığı zorlukları dile getiren Türkiye Sakatlar Derneği Konya Şube Başkanı Ahmet Mıhçı, engelli vatandaşlar yaşamlarında birçok zorluk çekiyor ancak hayata tutunmaları gerektiğini belirtti. Özürlü insanların sürekli evde kalmalarının doğru olmadığını aktaran Ahmet Mıhçı, “Engelli kardeşlerimiz durumlarından dolayı dışarıya çıkmıyorlar. Bu doğru değil. Bazı aileler de engelli çocuğunun başına sokakta bir şey gelecek diye çıkarmıyor. Bu o insanın hayattan soyutlanmasına neden oluyor. Engelli insanların en büyük sorunu topluma adapte olamamalarıdır. Diğer insanların engelli vatandaşlara yardımcı olmaları gerekir, en azından duyarlı olsunlar ki engelli kardeşlerimizin hayata tutunabilsinler. Özürlü insanlar gün içinde birçok zorlukla karşılaşıyor. Özürlüler için düzeltilen kaldırımlar duyarsız insanların arabalarını park yapmalarından dolayı kullanılamıyor. Özürlüleri hor gören insanlardan dolayı birçok kardeşimizin dışarıya çıkmıyor. Bunların önlenmesi gerekir” dedi.

YÖNETİCİLERDEN ÇOK VATANDAŞLARDAN DUYARLILIK BEKLİYORLAR

Geçmiş yıllara göre engelli insanların daha iyi durumda olduğunu anımsatan Mıhçı, “İş yeri ve hastanelerde artık bizi göz önüne alıyorlar. Otobüslerde bize özel yer ayırtılıyor ancak duyarsız insanlar bizi burada da zor durumda bırakıyor. Bize ayrılan yerler engelli insanlar varken boşaltılmıyor. Dışarıda bize iyi gözle bakılmıyor. Tüm bunlar eğitimden geçer. İnsanları bu anlamda eğitmeliyiz. Ve unutmamalı tüm insanlar engelli olabilir. Engellilerin topluma kazandırılması için biz derneğimizde çeşitli aktiviteler yapıyoruz. Derneğimiz her gün açık, engelli insanlar oraya gelerek sohbet ediyorlar” ifadelerini kullandı. Bazı insanların engellileri kullanarak bir şeyler satmaya çalıştıklarını da vurgulayan Ahmet Mıhçı, bu insanların kendileriyle hiçbir bağlantısı olmadığını aktararak, engellileri kullanarak bir şeyler satmak isteyen duyarsız insanlara prim verilmemesi gerektiğini söyledi.

‘HİÇ BİR ARKADAŞIMIZ TRAMVAYA BİNEMİYOR’

Gün içinde birçok zorlukla karşılaştıklarını belirten Halil İbrahim Toptaş adlı engelli vatandaş ise, geçmiş yıllara göre iyi durumda olmalarına rağmen birçok konuda hala göz önüne alınmadıklarını dile getirdi. Engelli olduğu için kendisine iş verilmediğini söyleyen Toptaş, işverenler ve devlet kurumları kendilerini istihdam etmesi gerektiğini ifade etti. Hiçbir engellinin Konya’nın en büyük ulaşım aracı tramvaya binemediğini de vurgulayan Halil İbrahim Toptaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bazı konularda hala bizi göz öne almıyorlar. Bunların en büyüğü tramvay. Biz bu aracı kullanamıyoruz. Yeni alınan otobüsleri kullanabiliyoruz ama tramvaya binemiyoruz. Bazı devlet kurumlarına ve müzelere de bizim girmemiz mümkün değil. Geçenlerde Meram Kaymakamlığı’nda bir engelli arkadaşımız düştü. Hiçbir müzeye biz girip gezemiyoruz. Buraların bizim kullanımımıza uygun hale getirilmesi gerekir.”

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.