Enflasyonun 3 katı zam yapıldı

Enflasyonun 3 katı zam yapıldı

Toplu ulaşıma yapılan zamlara tepki sürüyor. Millyetçi Hareket Partisi (MHP) Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı da, toplu ulaşıma yapılan fahiş zammı Meclis'e taşıdı.

Kalaycı, "Bu zam 'yanlış yönet, halka ödet' anlayışını yansıtıyor" dedi
Kalaycı, zamlarla ilgili Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle bir soru önergesi verdi. Kalaycı, "Büyükşehir Belediyesi ulaşım ücretlerine enflasyonun 3 katını aşan oranda zam yapmıştır. Bu zam 'yanlış yönet, halka ödet' anlayışını yansıtıyor.  Konyalılar, belediyenin yanlışlarını ve açıklarını kapatmaya mecbur edilemez.

Her yıl trilyonlarca liralık gayrimenkul satmasına rağmen, yanlış ve hesapsız işler nedeniyle borç batağına giren Büyükşehir Belediyesi, pahalıya mal ettiği yatırımların bedelini ve bankalardan kullandığı kredilerin faizlerini Konyalıların sırtına yüklemektedir. Şehiriçi ulaşımda yaşanan sorunlar, yerine getirilmeyen metro ve yeni çevreyolu sözleri konusunda hesap vermeyenler, üstüne üstlük Konyalılara hesapsızca fatura çıkarmaktadır. Ayrıca, bir Konyalı olarak Başbakanlık koltuğuna oturmanızla birlikte, Konya’daki ulaşım ücretlerine adalet ve insaf ölçüleriyle bağdaşmayan bir zam yapılması manidardır. Ulaşım ücretlerine yüzde 28 ila 33 düzeyinde yapılan zamma; yakında okulları açılacak öğrenciler, sanayide çalışarak kıt kanaat geçinmeye çalışan işçiler, bu yıl ilk defa temmuz zammı bile alamayan memurlar, ay sonunu getiremeyen emekliler, dar gelirli vatandaşlar, velhasıl tüm Konyalılar büyük tepki göstermektedir" dedi.

ZAMLARI GERİ ÇEKİN
Kalaycı, Başbakan Davutoğlu'na şu soruları yöneltti: "Büyükşehir Belediyesinin ulaşım ücretlerine yaptığı fahiş zamdan bilginiz var mıdır? Belediye hizmetlerine, halkı hiçe sayarak, keyfi bir şekilde yüksek oranda zam yapılmasını uygun görüyor musunuz? Bu zammın geri alınması konusunda bir girişiminiz olacak mıdır? Eğer bu zammı uygun görüyorsanız, öğrenci burs ve kredilerine, asgari ücrete, memur, emekli, dul ve yetimlerin maaşlarına da aynı nispette zam yapılması konusunda bir çalışmanız var mıdır? Başbakan olarak daha ilk günlerde Konya’dan büyük bir tepki oluşmasına yol açan bu zammın yapılmasında, paralel yapının parmağı var mıdır?"
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.