Enerji yöneticiliği eğitimleri sürüyor

Enerji yöneticiliği eğitimleri sürüyor

Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Doç. Dr. Mete Kalyoncu, sanayinin, üretimin, gelişmenin ve kalkınmanın en temel girdisi olan enerjinin, gerek dünyada gerekse Türkiyede nüfus artışına, sa

Yaptığı yazılı açıklama ile enerji yönetiminin önemine dikkat çeken Doç. Dr. Mete Kalyoncu, “Enerji, ekonomik, sosyal ve hatta siyasal içerikli politikaların oluşturulmasında, ülkelerin sosyal ve ekonomik kalkınmasında büyük önem arz etmektedir. Enerjinin insan hareketinde, insanın günlük yaşantısında çok büyük bir yer tuttuğu muhakkaktır. Günlük yaşantımızda kullandığımız başlıca enerji kaynakları, elektrik, su, doğalgaz, petrol, kömür ve güneştir. Bu enerji kaynaklarının akılcı, israf edilmeden, gerektiği kadar ve verimli kullanılması gerekmektedir. Enerjinin günlük yaşantımızdaki bu önemi çerçevesinde diğer ülkelerde olduğu gibi kendi ülkemizde de bazı yasal düzenlemelerin hayata geçirildiği görülmektedir. Binalarda enerji giderlerinin minimum düzeye indirilmesi için 02 Mayıs 2007 tarihinde “Enerji Verimliliği Kanunu” yayımlanmıştır. 25 Ekim 2008 tarih ve 27035 sayılı “Enerji Kaynaklarının ve Enerjinin Kullanımında Verimliliğin Artırılmasına Dair Yönetmelik” gereğince bazı kuruluşlar için enerji yöneticisi görevlendirilmesi zorunlu hâle gelmiştir. Bunların yanında 05 Aralık 2008 tarihinde “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği” yayımlanmış ve bu yönetmelik 05 Aralık 2009 tarihinde yürürlüğe girmiştir” dedi.

‘ENERJİ YÖNETİCİLİĞİ YETKİSİ ALDIK’

 

Enerji verimliliğinin, makine mühendisliği meslek disiplini çerçevesinde MMO’nun önemli çalışmalar yürüttüğü ve deneyim sahibi olduğu alanların başında geldiğini belirten Kalyoncu, “Odamız, ülkemizin geleceğini ilgilendiren bu konuda kongre ve seminer etkinlikleri, yayın, eğitim ve komisyon çalışmaları gibi birçok faaliyeti gerçekleştirmekte, böylelikle kamuoyuna kamu hizmeti sunmaktadır. Yukarıda belirtilen mevzuatlar kapsamında odamız çalışma alanları çeşitlenmekte ve faaliyet sayıları her geçen gün artmaktadır. Son olarak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji Verimliliği Koordinasyon Kurulu (EVKK) toplantısında alınan kararla Enerji Yöneticiliği Eğitimlerinin düzenlenmesi yetkisi odamıza verilmiş, 28 Ekim 2009 tarihinde B Sınıfı Yetki Belgesi ile odamız yetkilendirilmiştir” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.