Enderundan ENFEMAT sınavı

Enderundan ENFEMAT sınavı

Özel Gençlik Eğitim Kurumları bünyesinde faaliyet gösteren Özel Enderun Lisesi tarafından geleneksel hale getirilen, Matematik- Fen ve Teknoloji Yarışması, (ENFEMAT) sınavının üçüncüsü dün yapıldı

Konya genelindeki İlköğretim Okulları’nın 8. sınıf öğrencilerinin katıldığı sınavı başarı ile geçenler, Özel Gençlik Eğitim Kurumları bünyesindeki Enderun ve benzeri liselerde burslu olarak okuma imkanına kavuşacak. Enderun Lisesi’nde yapılan sınavlara 260 öğrencinin müracaat ettiğini ifade eden Okul Müdürü İlhan Yılmaz, “Yarışmadaki amacımız elit bir bilim dalı ve tüm akademik branşların vazgeçilmez parçası olan matematik, fen ve teknolojileri alanlarında daha ileri seviyede çalışmalar yapabilecek potansiyele sahip olan gençlerin belirlenmesini sağlamak. Bu alanda yetenekli olan öğrencilerin çalışma azimlerinin artırılması, en önemlisi matematik fen ve teknolojileri dalının özendirilmesidir. Sınavımız klasik sorulardan ve test sorularından oluşturuldu. Dereceye girecek olan öğrenciler önümüzdeki eğitim dönemlerinde daha başarılı ve değişik imkanlara sahip olacaklar” dedi.

Fen lisesi olarak eğitim faaliyetlerini bilimsel çalışmalarla zenginleştirdiklerini de dile getiren yılmaz, “ Bu çerçevede TÜBİTAK’IN yapmış olduğu proje yarışmasına 10 proje ile katıldık. Projelerimizden bazıları da bölge sergisine katılmayı hak kazanmıştı. Yine bu çerçevede TÜBİTAK’ın yapmış olduğu matematik, fizik, kimya, biyoloji olimpiyatlarına katılarak öğrencilerimizden başarı beklemekteyiz. Bugün de başka bir heyecanı yaşıyoruz. Bir grup öğrencimiz bugün Akdeniz Üniversitesi’nin düzenlemiş olduğu matematik olimpiyatlarına katıldı. Bu tür etkinlerde öğrencilerimizin rol almasını sağlarken, bugün üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz ENFEMAT gibi geleneksel yarışmalar düzenleyerek ilimizde okuyan öğrencilerinde rol almalarını ve yarışmanın düzenlendiği dallara özenti oluşturma çabasındayız. Bu tür etkinliklerin her zaman destekçisi olarak bizde üstümüze düşen görevi layıkıyla yerine getirme çabasındayız. Bu bağlamda bu tür sınav ve yarışmaları düzenleyen ve emek harcayan öğretmenlerime teşekkür ediyorum” diye konuştu. Sınavca katılan öğrenciler 2 saat 45 dakikalık süre içerisinde kendilerine sorulan 70 soruyu doğru sonuçlamak için ter döktü.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.