Enderundan Akifi anlama yarışması

Enderundan Akifi anlama yarışması

Özel Enderun Liseleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 20102011 yılının Mehmet Akif Ersoy yılı ilan edilmesi dolayısıyla Mehmet Akif Ersoyu Anlama ve Tanıtma Yarışması düzenledi

Özel Enderun Liseleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2010–2011 yılının Mehmet Akif Ersoy yılı ilan edilmesi dolayısıyla ‘Mehmet Akif Ersoy’u Anlama ve Tanıtma Yarışması’ düzenledi. İki aşamada düzenlenecek yarışmanın yazılı safhası geniş bir katılımla düzenlendi. Düzenlenen yarışma hakkında bilgi veren Özel Enderun Liseleri Müdürü İlhan Yılmaz, “Kültür Bakanlığımızın 2011 yılını Mehmet Akif Ersoy yılı ilan etmesi ile başlayan bu yarışmamız hem gençlere Mehmet Akif’i sevdirme hem de onu nesillere anlatma amacıyla düzenlendi. 20 okuldan 87 öğrencinin katıldığı bu yarışmamız hem Konya’da hem Türkiye’de ilk olma özelliği taşımaktadır. Bu yarışma Akif’in daima genç dimağlarda yaşatılmasını amaçlamaktadır. Yarışmamızda 1.’ye 750 TL, 2.’ye 500 TL ve 3.’ye 250 TL vereceğiz. Ayrıca üçten sonraki 12 öğrencimize de mansiyon ödülleri vereceğiz. Yarışmaya giren tüm öğrencilerimize de Mehmet Akif’i anlatan araştırma, inceleme türü içeren 3 tane kitapta hediye edeceğiz” dedi. İlhan Yılmaz, Mehmet Akif’e verilen önemi göstermesi açısından bu yarışmanın bir öncü olacağını ve gelecek neslin bu yarışmalarla Akif’i okuyup anlayacağını aktararak, “İngiltere’de lise öğrencileri Sheksper’in bir eserini ezberleyerek mezun oluyor. Bu bakımdan biz bu etkinliklerle az bile yapıyoruz” diye konuştu.

Yarışmada emeği geçen herkese teşekkür eden Yılmaz, yarışmanın ikinci etabının sözlü olarak 14 Mayıs 2011 tarihinde gerçekleştirileceğini bildirdi.

HASAN AYHAN

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.