En mübarek kurum

En mübarek kurum

Çınar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen panele konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Ahmet Yaman, ailenin en mübarek kurum olduğunu ifade etti

Selçuklu Belediyesi ve Çınar Eğitim Kültür Dayanışma Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen “Aile okulu ve Aile Meclisi” konulu panel, Selçuklu Belediyi Başkanı Adem Esen ve panelistlerin katılımıyla gerçekleştirildi.
Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen, konuşmasında bu tür etkinliklerin aile bilincinin geliştirilmesi  ve korunması bakımından yararlı olduğunu ifade etti. Esen, “Her gün televizyonlarda aile dramlarına tanık ediyoruz. Biz nasıl bir toplum haline geldik ki sürekli böyle sorunlarla karşılaşıyoruz? Biz çocuklarımızı rüzgarda savrulan yaprak bırakmamalı, onlara karınca kararınca yardımda bulunmalıyız. İnşallah bu tür faaliyetler aile sorunlarımızda yardımcı ve tamamlayıcı olur” dedi.
Panelistlerden Prof. Dr. Ahmet Yaman, ailenin insanlar için en mübarek kurum olduğunu belirterek, son zamanlarda bu kurumun büyük yıkımlar yaşadığını ifade etti. Yaman, aile içi sorunların toplumu olumsuz yönde etkilediğini, bunun sonucunda insanların empati güçlerini kaybetmeleriyle toplumda çatışmaların çıktığını kaydetti. Prof. Dr. Yaman, aile içi sorunların yaşanmasında insanların din konusundaki yanlış anlamalarının da etkisi olduğunu söyleyerek, mehir bedeli ve imam nikahı örnekleri üzerinde durdu. Yaman, evlilik öncesinde kız taraflarının yüksek mehir talep etmesi nedeniyle birçok evliliğin yapılamadığına dikkat çekerek, “Maddi hesaplar üzerine kurulan yuvalarda huzur tesis edilmesi zordur” dedi.
Resmi nikahtan önce yapılan imam nikahının bazı kötü sonuçlar doğurabileceğini ifade eden Yaman, “Bazı aileler, çocuklarına resmi nikahtan önce imam nikahı kıydırarak farkında olmadan kötülük etmiş oluyorlar. Çiftlerin rahatça flört etmesi için başvurulan bir yöntem, çocukların her türlü günahı işlemelerine olanak sağlayacak vizeye dönüşebiliyor” diye konuştu.
Prof. Dr. Ahmet Yaman, ailelerin dini inançları yönünden bazı kuruntularının çocukların mutluğuna gölge düşürebileceğini de belirterek, şöyle devam etti: “Bazı aileler müziğin haram olduğunu düşündükleri için çocuklarının düğünlerini işkenceye çevirmektedirler. Yapılan düğünler çok sığ ve neşesiz olmaktadır. Bu durum daha sonra evli çiftlerin içlerine dert olmakta ve bu durum bunalıma kadar gidebilmektedir. Bu sebeple, aileler din hakkındaki gereksiz kuruntulardan bir an önce kurtulmalıdır.”
Panelist Yrd. Doç. Dr. Mustafa Tekin ise son yıllarda aile üzerine çalışmaların arttığını bildirerek, ailelerin sivil toplum kuruluşlarına giderek, “benim çocuğum için bir şeyler yapın” dediklerini ifade etti. Toplumda var olan şiddetin nedenleri arasında, çocukların aile içinde şiddet görmesinin de olduğunu kaydeden Tekin, “Ailede erkek babasını, kız ise annesini rol model alır. Toplumdaki sorunları çözmenin anahtarı aile içindeki olumlu dönüşümü gerçekleştirmektir” diye konuştu. Yrd. Doç Dr. Mustafa Tekin, diğer önemli bir sorunun da tek tipleşmek olduğunu belirterek, “1970’li yıllarda ülkemizde sağlam marksistler, sağcılar, solcular vardı. Ama günümüzde insanlar birbirine benzemeye, tek tipleşmeye başladı. Aslında bu durum toplum olarak değerlerimizi kaybettiğimizi, küreselleşmeye yenik düştüğümüzü göstermektedir” dedi.
OZAN BAYRAM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.