Emeklinin yeni zamlı maaşı Meclis'ten geçti!

Emeklinin yeni zamlı maaşı Meclis'ten geçti!

24.dönem yasama çalışmalarını hafta sonu tamamlayan Meclis'ten emekliler için Temmuz ayında geçerli olacak seyyanen zam yapıldı.

TBMM, 24.dönem yasama çalışmalarını hafta sonu tamamladı.Mecllis, 7 Haziran'daki seçim nedeniyle tatile girmeden hemen önce emeklilerin beklediği haberi verdi.

"İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu" kabul etti. Kanun emeklilere yapılacak zam ve iş güvenliğine ilişkin önemli unsurları içeriyor.

EMEKLİYE SEYYANEN ZAM

Yasaya eklenen yeni madde ile SSK ve Bağkur emeklilerine Temmuz ayı ödeme döneminde yapılacak artıştan sonra, dosya bazında ödenmesi gereken tutar esas alınmak suretiyle 1,000 lira ve altındaki gelir ve aylıklara 100 lira, 1,000 liranın üzerindeki gelir ve aylıklara da 1,100 lirayı geçmeyecek şekilde seyyanen zam yapılacak.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YASASI'NDAN GEÇEN DİĞER MADDELER NELER?

Yasa, Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu'nda da değişiklik yapıyor. Bu çerçevede ihaleli işlerde, iş sağlığı ve güvenliğine dair yükümlülükler ihale öncesinde belirlenecek.

Yeraltı maden işletmeciliği yapan şirketlere ait malların TMSF tarafından el koyma ya da takip yoluyla satışından elde edilen gelirler, öncelikle söz konusu şirketlerde çalışmış olan işçilerin hak ettikleri kıdem tazminatları ve diğer ücret alacakları ödemesinde kullanılacak.

Yasa ile maden işçilerinin çalışma saatleri de yeniden düzenleniyor. Çalışma süresinden sayılan haller dahil, yer altında çalışan maden işçilerinin günlük çalışma süresi en çok 7.5 saat, haftalık çalışma süresi ise en çok 37.5 saat olacak.

ÇOCUK TEŞVİKİ

Yasada ayrıca çalışanlar için çocuk teşviki ile ilgili düzenlemeler de yer aldı. Asgari geçim indirimi, yüzde 5 olan üçüncü çocuk için yüzde 10'a çıkarılacak, sonrakiler için yüzde 5 olarak uygulanacak.

Ermenek'te meydana gelen maden kazasında, sigortalı olanlar ile kazada hayatını kaybedenlerin hak sahiplerine, 6 ay süreyle brüt asgari ücretin iki katı tutarında İşsizlik Sigortası Fonu'ndan ödeme yapılacak. Bu ödemelerde vergi kesintisi yapılmayacak.

Kanunla, genç işsizler için istihdam teşviği getiriliyor. 18 yaşından büyük, 29 yaşından küçük olanlardan Türkiye iş Kurumu tarafından 31 Aralık 2016 tarihine kadar başlatılan işbaşı eğitim programlarını tamamlayanların programı bitirmelerini müteakip üç ay içinde meslek alanında işe alınması ve işe alındıkları iş yerindeki ortalama sigortalı sayısına ilave olarak istihdam edilmeleri kaydıyla; imalat sektöründe işe alınmaları halinde 42, diğer sektörlerde işe alınmaları halinde ise 30 ay süreyle asgari ücret üzerinden sigorta primi işveren hissesi, İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacak.

 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.