Emeklilerden Sgk Önünde ‘soyuluyoruz’ Eylemi

Emeklilerden Sgk Önünde ‘soyuluyoruz’ Eylemi

Tüm Emekliler Sendikası Bursa Şubesi sağlıkta alınan katılım paylarına tepki amacıyla SGK Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı.

Tüm Emekliler Sendikası Bursa Şubesi sağlıkta alınan katılım paylarına tepki amacıyla SGK Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. DİSK Emekli-Sen Bursa Şube Başkanı Günay Onayman, ‘Sağlıkta yalanlar ve gerçekler’ başlıklı açıklamasında sağlıkta dönüşüm ile vatandaşın soyulduğunu ileri sürdü.

AK Parti iktidarının 2002 yılından bu yana sağlıkta pek çok değişiklik yaptığını anlatan Onayman, “Bunların başında da sağlık sisteminin finansmanında yaşanan değişiklik geliyor. Bu değişiklik ile tedavi ve muayene masraflarının tamamı karşılanan sosyal güvenlik sisteminin karşılığı model terk edildi ve yerine cepten ödemeli ve maaştan kesintili karma bir model getirildi. Asgari ücretin 846 lira, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının bin 121 lira, yoksulluk sınırının ise 3 bin 554 lira oldu günümüzde insanların sağlık hizmetine daha çok para ayırmak zorunda kalmaları ailelerin ay sonu hesaplarını alt üst ediyor. Açıkçası 4 kişilik bir ailenin gıda, giyim konut ve ısınma gibi aylık harcamalarının ardında yüzde 2 ila dördüncü sırada yer alan sağlık harcamaları vatandaşın belini büküyor.” dedi.

Sağlıkta soygunun daha hastaneye gitmeden başladığını anlatan Günay Onayman, şöyle devam etti: “Çünkü randevu almak için aranan Alo 182 merkezi randevu sisteminden randevu alan vatandaş, 4,5 lira katılım payı ödüyor. Böylece telefonla randevu alırken vatandaştan alınmaya başlanan para, hastane kapısından içeri girildikten itibaren ilaç katılım payı, muayene katılım payı, reçete ücreti, tetkik farkı ücreti, erken muayene farkı gibi değişik isimlerle akmaya devam ediyor.”

Başkan Günay Onayman, ayrıca önceleri devlet ve üniversite hastanelerinde 3 lira olan muayene ücretinin 8 lira olduğunu belirterek, bunun gibi bir çok konuda alınan ücretin vatandaşı zor durumda bıraktığını sözlerine ekledi.

Perşembe ve cuma günü de devlet hastaneleri önünde yapacakları bildirilerle halkı bilgilendireceklerinin altını çizen DİSK Emekli-Sen şube başkanı Günay Onayman, bu konuda çeşitli bildirilen dağıtacaklarını sözlerine ekledi.
Emekliler, “AKP sağlığa zararlıdır”, Hastalar müşteri, hastaneler işletme haline geldi.” gibi dövizler taşıdı.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.