Emanete sahip çıkalım

Emanete sahip çıkalım

Altınoluk Dergisi Yazarı Halil Atalay, Filistinin atalarımızdan bırakılan miras olduğunu ve tüm İslam aleminin buraya sahip çıkması gerektiğini ifade etti

Filistin’de yapılan zulüm ve katliama bir tepki de İçeri Çumra Kasabası’ndan geldi. Önceki akşam Mevlevi Bahçesi Derneği tarafından İçeri Çumra Kasabası’nda düzenlenen programda Filistin için dualar edildi. Programda konuşan Altınoluk Dergisi Yazarı Halil Atalay, Filistin topraklarının ata mirası olduğunu ifade ederek tüm Müslümanların buraya sahip çıkması gerektiğini vurguladı. Programda İsrail zulmünün bir an önce bitmesi için valilik izniyle imza toplayan İçeri Çumra Kasabası halkı, İHH tarafından Filistin’e gönderilmek üzere nakdi yardım topladı.

FİLİSTİN EVLADIMIZ, ONA SAHİP OLMALIYIZ
Filistin topraklarının atalarımız tarafından miras bırakıldığını ve onların memleketi olduğunu kaydeden Altınoluk Dergisi Yazarı Halil Atalay, Filistin’e yardım etmenin ve sahip olmanın her Türk ve Müslüman evladının boynunun borcu olduğunu ifade etti. Türkiye’yi Müslüman ülkelerin babası olarak gören Halil Atalay, “Biz bu ülkelerin babasıyız. Evlatlarımıza sahip olmalıyız. Hangi baba evladının gözleri önünde acı çekmesine izin verir. Buna izin vermemeliyiz” diye konuştu.
İslam Tarihi’nde Hicri Yılbaşı’ndan sonraki ilk ay olan Muharrem Ayı’nda önemli olaylar yaşandığını, bunlardan bir tanesinin de Firavun’un zulmü altındaki Yahudilerin Hz. Musa’yı rehber edinerek bu zulümden kurtulması olduğunu dile getiren Halil Atalay, “Hz. Musa’ya inanarak Firavun’un zulmünden kurtul ve zulmün bitmesine sevindiği için o günü oruçlu geçiren Yahudi halkı, bugün Hz. Muhammed (SAV)’in ümmetini vuruyor. Bu da zulmün sonunun olmadığını gösteriyor. Ama unutulmamalıdır ki, zulmeden kendi sonunu hazırlar. Nasıl ki Yahudilere zulmeden Firavun kendi sonunu hazırlamışsa, bugün Yahudiler de Müslüman halka zulmederek kendi sonlarını hazırlamaktadır. Allah mutlaka bir gün zalimin cezasını verecektir” ifadelerini kullandı.
ÇARESİZ DEĞİLİZ, ÇARE BİZİZ
Rusya’nın Gürcistan’a yaptığı saldırı sonucunda BM ve AB’nin ayaklandığını, Rusya’nın yaptığı bu saldırı kınamanın yanı sıra yaptırım uyguladığını ifade eden Atalay, İsrail’in Filistin’de yaptığı insanlık vahşeti karşısında dünya ülkelerinin sessiz kalışına bir anlam veremediğini dile getirdi. Sözde dünya barışını sağlamaya çalışan bu kurumların vurulan ve zulüm görenin Müslüman olması nedeniyle sessiz kaldıklarını anlatan Halil Atalay, “Bize bizden başka dost yok. Bizi bu zulümden ancak kendi çabalarımız kurtarabilir. Kimse bizim çaresiz olduğumuzu sanmasın, çare biziz. Gün birliktelik günüdür” dedi.
Filistinli Müslümanların Yahudi zulmünden kurtulması için tüm Müslümanların birlikte olması gerektiğine dikkat çeken Halil Atalay, “Filistin’in kurtuluşu için bol bol dua etmeliyiz. Seher vakti yapılan dualar en makbul dualardandır. Allah’ın kuluna en yakın olduğu zaman seher vakti, kulun Allah’a en yakın olduğu an da secdedeki vaktidir. Bu nedenle dualarımızın kabul olması için seher vakitlerinde secdeye kapanıp dua etmeliyiz. Nasıl ki Ebrehe’nin filleri Ebabil kuşlarının attığı taşlardan korkup kaçmışsa, bugün Yahudi tankları da yaptığımız dualar neticesinde Filistinli kardeşlerimizin attığı taşlardan korkup kaçacaktır. Dua ile yapacağımız manevi desteğin yanı sıra maddi desteklerimizi de esirgememeli, elimizden gelen yardımı oradaki kardeşlerimiz için yapmalıyız” dedi.
İNSANLIK ADETA CANAVARLAŞMIŞ
Katılımın oldukça yoğun olduğu programda bir zamanlar Çumra İmam Hatip Lisesi’nde öğretmenlik yapmış olan Avukat Mustafa Tuğlu da, Necip Fazıl Kısakürek’in Sakarya Şiiri’ni okudu. Batı uygarlığının canavarlaşmış durumda olduğunu ve gözünü kan bürüdüğünü belirten Avukat Mustafa Tuğlu, batı dünyasının geliştirdiği teknolojik silahları masum insanlar üzerinde denediğini ifade etti. Yapılan bu zulümlerin insanlığın adeta canavarlaştığını gösterdiğini dile getiren Mustafa Tuğlu, “Kimileri masum Müslümanları vururken, kimileri de yaşanan bu vahşete seyirci kalıyor. İnsanlık bu olmamalı, insana verilen değer bu kadar ucuz olmamalıdır” diye konuştu
Mevlevi Bahçesi Derneği Başkanı Mehmet Söylemez ise, 2007 yılında kurulan Mevlevi Bahçesi Derneği’nin faaliyet alanları hakkında bilgi verdi. Derneğin eğitim ve öğretim çalışmalarının yanı sıra yardımlaşma ve dayanışma faaliyetleri yürütmek üzere kurulduğunu dile getiren Mehmet Söylemez, “Derneğimiz şu an 24 üyesi ile eğitim ve yardımlaşma faaliyetlerini sürdürmektedir. Dernek faaliyetlerine bir yenisini daha eklemek ve Filistinli kardeşlerimizin kanayan yarasına bir nebze olsun merhem olabilmek adına bu programı düzenledik. Düzenlenen programın hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından Filistin halkı için dua edildi. Programın sonunda katılımcılara aşure ikram edildi.
RASİM ATALAY

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.