Elimizdeki kadro iyi

Elimizdeki kadro iyi

Kulüplerden gelen açıklamaların hakemleri etkilediğini ifade eden MHK Başkanı Oğuz Sarvan, haksız iddiaların ortaya atıldığını ve ellerindeki kadrodan daha iyisinin bulunmadığını söyledi

Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Oğuz Sarvan, ligin mevcut hakemlerle tamamlanacağını, kulüplerin açıklamalarının bazen aşırıya gittiğini, MHK üyelerinin sağduyulu insanlar olduğunu ifade etti. Sarvan, düzenlediği basın toplantısında, devre arasındaki hakem seminerinden sonra gerektiği zaman idari ve teknik konularda basın toplantısı yapma kararı aldıklarını hatırlattı. Toplantıyı bu karar doğrultusunda düzenlediğini belirten Sarvan, Antalya’daki hakem seminerinde en önemli sorunun, kart sayısının fazlalığı olduğunu dile getirdiklerini ve hakemlere kart sayısını kişiliklerini ön plana çıkartarak azaltmalarını tavsiye ettiklerini söyledi.

Sarvan, ikinci yarıda oynanan karşılaşmalarda bu başarıyı sağlayamadıklarını belirterek, “Gereksiz kartların çıktığını görmekteyiz. Bu konuda görüşmelerimiz devam ediyor. Geçen hafta 8 hakem arkadaşımızla görüştük, önümüzdeki hafta da bu konu üzerine toplantılar yapacağız” diye konuştu. Kart isteyen oyuncuya kart gösterilmesi konusunda sezon başında UEFA’nın kriterlerine göre bir karar aldıklarını hatırlatan Sarvan, “Bu karar yurt dışında uygulanmıyorsa bu onların sorunu. Biz geri adım atmak durumunda değiliz. Uygulamamız devam edecek. Bu harekete kart gösterilmesine rağmen, oyuncular hala kart görmeye devam ediyor. Bu enteresan. Buna oyuncuların dikkat etmesi gerekiyor” dedi.
LINCOLN’UN İHRACI
Galatasaraylı Lincoln’ün, Kayserispor maçında ikinci sarı kartı görerek oyun dışında kaldığı pozisyonu değerlendiren Sarvan, FIFA oyun kurallarının iki bölümden oluştuğunu, bunun ilk 55 sayfasının oyun kurallarını anlattığını, daha sonraki bölümünün ise “oyun kurallarının yorumlanması ve rehber” başlığı taşıdığını anlattı. Sarvan, ikinci bölümün, oyun alanında sık rastlanan konulara hakem standardı getirilmesi için oluşturulduğunu, bu kitabın ikinci bölümünde 122. sayfada 2 madde halinde oyuncuların serbest vuruşların kullanımındaki mesafe durumunun ele alındığını kaydetti. Söz konusu olayın bu maddeye uyduğunu ifade eden Sarvan, şöyle konuştu: “Oradaki oyuncunun hakem düdüğünü çaldıktan sonra, oyuna başlanmasına kadar geçen süre içerisinde o alanı terk etmesi için yeterli süre var mıydı, yok muydu? Buna da baktığımız zaman yaklaşık 10 saniye kadar bir süre var. Bu süre içinde oyuncu o alanı topun vurulduğu 9 metre 15 santimetre terk edebilmesine rağmen, topa doğru yürüyüşü halinde hakemin verdiği karar oyun kurallarına uygundur.”
MAÇ TEKRARI TALEPLERİ
Sarvan, sezon başından beri amatör maçlar dahil olmak üzere, kendilerine maçta kural hatası olduğu için tekrar talebi geldiğini, bunlardan bir kısmının tekrar oynandığını söyledi. Son olarak Galatasaray-Hacettepe ve Sivasspor-Galatasaray maçlarının tekrar oynanması için başvuruda bulunulduğunu hatırlatan Sarvan, “Biz bunlara bir çok şeyi araştırdıktan sonra cevap verdik. MHK kitabına uydurur ve maçın tekrarını gerçekleştirmez kanısı var. Hakemin verdiği kararlar nihaidir. Maçtan sonra ‘ben yanlış yaptım’ demesi hiç önem taşımıyor” diye konuştu. Avrupa’daki liglerden bir kaç kural hatası örneği veren Sarvan, maçta kural hatasının olması için hakemin kuralları çok açık ihlal etmesi gerektiğini söyledi. Sarvan, en son verdikleri kararın gerekçesini kamuoyuna açıkladıklarını hatırlatarak, “Oyun alanının dışında olursa, görüş hatası oluyorsa, dışarıdaki olayı içeride algılamıştır. Bir maçta kural hatası olduğuna Federasyon karar veriyor. MHK sadece görüş belirtiyor. Maçın tekrarına federasyon karar veriyor” diye konuştu.
KULÜPLERİN BİLDİRİLERİ
Bazı kulüplerin yaptığı açıklamaları ve yayınladığı bildirileri değerlendiren Sarvan, şunları kaydetti: “Bunların bir takım nedenleri var. Takım kötüye gittiği zaman kendi taraftarlarına mesaj verme ihtiyacı duyuyor. Zaman zaman da hakemleri etkilemek amacıyla yapılıyor bu açıklamalar. Pek çok takımın başvurduğu bir yol. Daha önceleri daha acımasız yapılıyordu bunlar. Hakem maça atandıktan sonra ‘bu hakemi istemiyoruz’ açıklamaları yapılıyordu. Bununla karşı tarafı etkilemek istiyor.”
Sarvan, bu açıklamaların futbolcuları daha çok etkilediğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu bildirilerle ‘hakemlere güvenmiyorum’ mesajı veriyorsun. Teknik adam, futbolcularına ‘hakem böyleyse de sen normal davran’ diyor olabilir. Sahada iki tane insan var hakem ve futbolcu. ‘Senin karşındaki adam sapık, her şeyi yapabilir, ama sen normal davran’ diyor. Bu mümkün olabilir mi? Futbolcu da sahaya çıkınca her karara tepki veriyor. Hakemin yanlış yapma durumu da vardır insan olmaktan kaynaklanan. Hakem de bunun üzerine kurallara göre kasıtlı davranıyor, geçtiğimiz maçlara bakın, 2 maçta çok net olarak göreceksiniz. Maçın başında gerginlik yaşandı altında bu neden yatıyor. Bir maç daha tartışıldı. Bu benim için sürpriz oldu. Nedenleri başkadır.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.