Elektrikli Cihazların Sağlığa Etkileri Tartışıldı

Elektrikli Cihazların Sağlığa Etkileri Tartışıldı

Gediz Üniversitesi, elektrikli cihazların sağlığa etkileri hakkında sanayicilere yönelik çalıştay düzenledi.

Gediz Üniversitesi, elektrikli cihazların sağlığa etkileri hakkında sanayicilere yönelik çalıştay düzenledi. Elektromanyetik Uyumluluk Çalıştayı Türk Alman İşadamları ve Akademisyenleri Derneği (TAİAD), TAİAD, Almanya İzmir Başkonsolosluğu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), Vestel ile AKE Elektronik ve Elektral A.Ş. işbirliğiyle yapıldı. Günlük hayatta kullanılan cihazların sağlığı nasıl bozduğuna dikkat çekmek ve sağlık dostu cihazların üretilmesini sağlamak amacını taşıyan çalıştay, Seyrek Kampüsü’nde iki gün devam etti. Elektromanyetik kirliliğin dünya çapındaki uzmanlarından Diethard Möhr, Gediz Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Merih Palandöken, AKE Elektronik’ten Akın Aybars Hamsioğlu, Vestel’den Metin Nil, BTK’den Ali Kemal Şahin ve Birol Bakay konuştu.

Çalıştayda cihazların yaydığı elektromanyetik dalgalarla insan beyninin elektrik frekanslarının çatıştığı belirtildi. Bu yüzden uykusuzluk, sinirlilik, stres ve alerjik hastalıklarla karşı karşıya kalındığına, yaşamı kolaylaştırıp konforlu hale getiren teknolojinin, insanların farkında olmadan sağlığını bozduğuna işaret edildi. Ayrıca savunma sistemlerini de etkilediği, dışarıdan gelecek muhtemel saldırılara karşı kurulu Patriot füzelerinin hedefi imha etme ihtimalini azalttığı dile getirildi. Sanayicilerin, üretim tekniklerini değiştirerek insan hayatına ve savunma sistemlerine zararsız ürünler yapabileceği vurgulandı. Bunların nasıl yapılacağı da çalıştaya katılan çoğu sanayici 36 kuruluşun temsilcilerine uygulamalı olarak gösterildi.

Konu hakkında bir açıklama yapan Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik, teknolojinin faydalarının yanında ne gibi zararlar getirdiği konusunda farkındalık oluşturup gerekli önlemlerin alınmasını sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Başta TAİAD olmak üzere katkıda bulunan kurumlara teşekkür ederek, “Yaşamı olumsuz etkileyen bu gizli tehlikeye karşı çalışmaya devam edeceğiz.” dedi. TAİAD ve EBSO Elektronik Komitesi Başkanı Sayıl Dinçsoy da toplumu doğrudan ilgilendiren böyle bir konuda kurumların el ele vermesinin önemine değindi. Fizik ve elektronik yüksek mühendisi olan İzmirli sanayici Dinçsoy, “İzmir’de uluslararası çapta bilimsel eğitim toplantısı düzenlemekten büyük mutluluk duyuyoruz. Gelişen dünyamızın getirdiği bu gibi dertlerin ortadan kaldırılmasına katkımız olursa ne mutlu bize.” şeklinde konuştu.

'İZMİR'DE ÖLÇÜM YAPILAMIYOR'

Sayıl Dinçsoy, üretilen cihazların elektromanyetik ölçümlerinin İzmir’de yapılamadığını vurgulayarak, “Uluslararası akreditasyonu bulunan laboratuvarlardan ülkemizde az sayıda var ve yetersiz. Ege Bölgesi’ndeki firmalar, ölçümleri genellikle yurtdışında yaptırmak zorunda kalıyor. Her yıl ciddi bir kaynak, zorunlu olarak ülke dışına çıkarılıyor. BTK’nın öncülüğünde bu eksiklik giderilirse ülkemize ve toplumumuza önemli bir hizmette bulunulmuş olur.” dedi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.