Elektrik ve doğalgaz kesintisine hazır olun

Elektrik ve doğalgaz kesintisine hazır olun

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yaklaşan kış aylarında elektrik veya doğalgaz kesintisi yapılmayacağını söylemenin zor olduğunu kaydetti.

Bakan Yıldız, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) 11. kuruluş yıldönümü dolayısıyla JW Marriott Otel'de düzenlenen etkinliğe katıldı.
 
Enerji sektörünün değişiminin yönetilmesi işini üstlendiklerini belirten Yıldız, bu süreçte ekonomideki büyümenin ve siyasi istikrarın katkılarını gördüklerini söyledi.
 
Türkiye'de enerji sektörünün hızlı gelişen, serbestleşen ve kamunun yatırımcı olarak geriye çekildiği bir niteliğe kavuştuğunu ifade eden Bakan Yıldız, şöyle konuştu:
 
"Kamu geriye çekilirken özel sektör de aynı oranda ileriye doğru adım atıyor. Biz böyle bir süreci yönetiyoruz. 10 yıl önce Türkiye'de özel sektörün elektrik üretiminde payı yüzde 32 ila 33'ler civarındaydı. Şimdi oran yüzde 61 seviyesinde. Bu oran daha da artıyor. Bazen söylüyorum burada kısa vadede yüzde 75'leri görmemiz lazım."
 
Enerji sektörünün yeniden yapılandırılması adına yasal düzenlemelerin de yapılmaya devam ettiğini kaydeden Yıldız, elektrik borsasının kurulmasının da bu çalışmalardan birisi olduğunu söyledi.
 
"Dağıtım özelleştirmeleri 2013'te bitecek"
 
Elektrik sektöründe özelleştirmelerin dağıtım şirketleriyle devam ettiğini anımsatan Yıldız, "21 elektrik dağıtım bölgesinden 13'ünün özelleştirmesi tamamlandı. Akdeniz, Gediz ve Boğaziçi dağıtım bölgelerinin özelleştirildiği bir 2012 görmek istiyoruz. 2013'de ise bu alandaki özelleştirmeleri tamamlamayı planlıyoruz" diye konuştu.
 
Bakan Yıldız, Türkiye'nin elektrikteki kayıp-kaçak bedelinin Van Gölü ve Dicle dağıtım bölgeleri dışında AB standartlarının altında olduğunu bildirerek, "Bu oranlar doğru yolda ilerlediğimizi gösteriyor. Bu konuda yapmak isteyip de sonlandıramadığımız işler var. Çok iyi yaptığımız işler var, yapamadığımız işler var. Bunları açıklıkla konuşmamız lazım" dedi.
 
Türkiye'nin elektrikte bölgede referans fiyat oluşturmada önemli potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Yıldız, doğalgaz alanında da Batı Hattı'ndaki gazın özel sektör eliyle tedarikine imkan verilmeye devam edildiğini söyledi.
 
KESİNTİ OLMAYACAK DEMEK GERÇEKÇİ OLMAZ
ABD'deki kasırganın milyonlarca kişiyi elektriksiz bıraktığını ama basın kuruluşlarının elektrik kesintisini haberleştirmediğini belirten Yıldız, Van'daki depremin ardından kente bir gün içinde tekrar elektrik verilmeye başlandığını, kesintilerle ilgili yapılan eleştirilerin makul ölçülerde olması gerektiğini dile getirdi.
 
Yıldız, elektrik ve doğalgazda kesintilerin olmayacağının söylenmesinin gerçekçi bir yaklaşım olmayacağını ifade ederek, kamu ve özel sektöre düşen görevin bunun en aza indirildiği ortamı sağlamak olduğunu kaydetti.
 
"Türkiye (enerjide) iyi bir işletmecilik yapmakta. Aksayan yönlerini kısa sürede onarmakta. EPDK'nın yaptığı tarifelerle birlikte elektrik dağıtım hizmetlerinde her geçen gün daha hızlı müşteriye ulaşılır hale gelinmekte. İnşallah az şikayetin çok memnuniyetin olduğu bir yapıya doğru ilerleyeceğiz" diyen Yıldız, EPDK'nın yoğun gündemle çalışmasını istemediklerini, kurumun gündemini sadeleştirmeye yönelik çalışmalarının olduğunu bildirdi.
 
Türkiye'nin büyüyen ekonomisiyle çok sayıda enerji yatırımına ev sahipliği yaptığına işaret eden Yıldız, şöyle devam etti:
 
"10 yılda enerjide üretim ve dağıtım da dahil 100 milyar lira yatırım yapıldı. 2023 yılı hedefleri arasında miktar açısında en büyük 3 proje enerji sektöründe yer alıyor. Bunlar iki nükleer santral ile Afşin-Elbistan Havzası'nın (kömür) blok olarak değerlendirilmesi. Bu yatırımların toplam tutarı yaklaşık 55-56 milyar dolar yani 100 milyar lira civarında. Türkiye'nin son 10 yılda enerjide yaptığı yatırımlar kadarını bu üç yatırımla yapmış olacağız."
 
Yenilenebilir enerji yatırımlarını desteklemeye devam ettiklerinin altını çizen Yıldız, yenilenebilir enerji yatırımlarında kaybeden tarafın olmayacağını, hem üreticinin hem de tüketicilerin bu yatırımlardan karlı çıkacağını vurguladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.