Elektrik faturaları yüzde 10 düşebilir!

Elektrik faturaları yüzde 10 düşebilir!

Milli Savunma Bakanlığı'nın kayıp-kaçak ücretiyle ilgili başvurusu kabul edilirse faturalarda düşüş olacak.

Elektrik faturalarında ödemesini yapan vatandaşlar kaçak kullananların da faturalarını ödüyorlar. Adaletsiz bir durumun yaşandığı elektrik faturalarına bir itiraz da Milli Savunma Bakanlığı'ndan geldi. Eğer bakanlığın itirazı kabul görürse faturalar daha düşük gelecek.

Hürriyet'in haberine göre, TEDAŞ Genel Müdürlüğü, 2003 yılından 1 Kasım 2012'ye kadar yaptığı kayıp-kaçak tarama çalışmalarında yaklaşık 46.9 milyon aboneyi kontrol ederken, 629 bin kişi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Kaçak elektrik kullanan kişilerden 2.5 milyar lira tahsil edildi. Elektrikte kayıp kaçak bedelinin tüm tüketicilere yansıtılmasına Milli Savunma Bakanlığı'ndan itiraz etmişti. Bakanlığın Danıştay'a yaptığı başvuru kabul edilirse, elektrik faturalarının yaklaşık yüzde 10 düşmesi bekleniyor.

Türkiye'de son 10 yılda kaçak elektrik kullanan kişilerden 2.5 milyar lira tahsil edildi. Batıdaki şehirler, kaçak elektrik kullanımında hedefi tuttururken, doğudaki şehirlerin kayıtlı elektrikten çok kaçak kullandığı tespit edildi. TEDAŞ Genel Müdürlüğü, 2003 yılından 1 Kasım 2012'ye kadar yaptığı kayıp-kaçak tarama çalışmalarında yaklaşık 46.9 milyon abeneyi kontrol etti. Yapılan denetimlerde 2.5 milyar liraya ulaşan toplam 10.04 milyar kilovatsaatlik kaçak tahakkuku gerçekleşti. TEDAŞ, çoğunluğu doğu ve güneydoğuda olmak üzere kaçak elektrik kullandığı tespit edilen 629 bin abone hakkında ise savcılığa suç duyurusunda bulundu. Çalışmalar sonucunda elektrikteki kayıp-kaçak oranı da özel şirketlerle birlikte yüzde 16.8'e düştü.

KAYIP KAÇAKTA DOĞU FARKI

Kayıp kaçakta Çoruh, Fırat, Çamlıbel, Toroslar, Meram, Başkent, Osmangazi, Boğaziçi, Menderes, Göksu ve Yeşilırmak dağıtım şirketlerinin hedefleri tutturduğu tespit edildi. Kayıp kaçak elektrik oranları en yüksek Dicle, Van Gölü ve Aras elektrik dağıtım bölgelerinde çıktı. TEDAŞ verilerine göre kaçak elektrik kullanımında Şırnak yüzde 81.6 ile ilk sırayı aldı. Şırnak'ı yüzde 76.1 ile Mardin, yüzde 74.9'la Hakkari, yüzde 72.3'le Diyarbakır ve yüzde 70'le de Batman izledi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.