"Elektrik Borcunu Ödemeyen Yapılandırmayanlarda Kesinti Yaparız"

"Elektrik Borcunu Ödemeyen Yapılandırmayanlarda Kesinti Yaparız"

TBMM Genel Kurulunun 139. birleşimi saat 14.00'de yoklama ile açıldı. Birleşimi TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı yönetiyor. Türkiye-Azerbaycan Arasında Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Sistemine İlişkin Mutabakat Zaptının Onaylandığını...

TBMM Genel Kurulunun 139. birleşimi saat 14.00'de yoklama ile açıldı. Birleşimi TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı yönetiyor. Türkiye-Azerbaycan Arasında Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Sistemine İlişkin Mutabakat Zaptının Onaylandığını Uygun Bulunduğuna Dair Tasarı görüşülüyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'de elektrik fiyatlarının 81 ilde aynı olduğunu ifade etti. "Parasını ödeyenlerin elektrik hizmetlerinin verilmesi lazım, parasını şu veya bu şekilde ödeyemeyenlerin ise borçlarını yapılandırmamız lazım." diyen Yıldız, şöyle devam etti:

"Bir kısım vatandaşlarımızdan sehven şöyle bir istek geliyor: 'Biz para ödemeyelim ama elektriği de kullanalım'. Bakın, bir ilçede, ilçe dediğim de yaklaşık 140-150 bin nüfuslu bir ilçede, ödememe oranı yüzde 95, ödeme oranı yüzde 5 olabilir mi? Bu makul olabilir mi? Bu doğru karşılanabilir mi? Bu bizim hükûmet etmeyle, irade koymayla, idare etmeyle alakalı yapımızı zedelemez mi? Şimdi, deniyor ki: 'biz eylem yapıyoruz, elektriğimizi kestiniz.' Değerli arkadaşlar, ödemek isteyen varsa yapılandıracağız ve her türlü kolaylığı da göstermek durumundayız, kamu olarak da özel şirket olarak da. Ama 'Ben elektrik parasını ödemek istemiyorum, yapılandırma da teklif etmiyorum, herhangi bir ödeme takvimim de yok, elektriğimi kesemezsin.' derse birisi kusura bakmayın, onun elektriğini kesmek durumundayız. Hem kul hakkı açısından hem de devlet hakkı açısından. Şimdi, bir kere bunda bir mutabık kalmamız lazım."

Şu anda yüzde 12'ler, 15'ler civarında daha fazla arz olduğunu dile getiren Yıldız, elektrikle alakalı, enerjiyle alakalı bir sıkıntı olmadığına dikkat çekti. 245 milyar kilovatsaat elektriği yaklaşık 29 milyon adet abone tükettiğini anlatan Yıldız, "Yani, bu enerji kullanılmazsa nasıl elektrik tüketiminden bahsedeceğiz? O yüzden, biz vatandaşımızın hassasiyetini, belki de maksadını aşan bir şekilde trafoları yakarak, binalara saldırarak ve oradaki direkleri yıkarak göstermiş olmasını tasvip etmiyoruz, doğru da bulmuyoruz ve elektrik paralarını ödememelerine bir gerekçe olarak da böyle eylemleri hiç ama hiç doğru bulmuyoruz. Konunun böyle bilinmesinin daha doğru olacağı kanaatindeyim." diye konuştu.

"ELEKTRİK FATURALARININ YÜZDE 2'Sİ TRT'NİN FONLANMASINA VERİLİYOR"

Elektrik faturalarındaki yüzde 3,5'luk TRT payının, yüzde 2'ye indirildiğini hatırlatan Bakan Yıldız, şu anda herkesin elektrik faturalarının yüzde 2'sini TRT'nin fonlanmasına verdiğini kaydetti. Kamu bütçesinden sağlanmış olması hâlinde, o bütçeyi yapan hükûmetin tesiri altında kalacağı gerekçesiyle kamu bütçesinden TRT'nin fonlanamadığını dile getiren Yıldız, şunları söyledi: "Ama bunun bütçelendirilmesi lazım, bir şekliyle bütçelendirilmesi lazım. Bizim seçim beyannamelerimizde de bunun payının bulunması hâlinde, fonlanması hâlinde TRT payının sıfırlanacağını söylemiştik. Şimdi, bütün kurumlarımızla beraber, bütün yapıyla beraber, eğer kamu bütçesinin haricindeki bir fonla fonlanabiliyor olması hâlinde -ki bizim millî kanalımız, bugün bütün ulusal siyasetimizle alakalı, devlet politikası hâline gelmiş olan bütün yapıyı da beraber sağladığı için- bizim onu çocuk kanallarıyla beraber, TRT Arapça ve diğer bütün kanallarla beraber ülke olarak desteklememiz lazım millî kanalımız olduğu için. Buna yeni bir fon bulunması hâlinde, dediğim gibi, bu hedeflerimiz doğrultusunda davranacağımızı bir kez daha belirtiyorum."

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.