Ekmek Yapımının Zorluğunu Gören Öğrenciler İsrafın Önüne Geçecek

Ekmek Yapımının Zorluğunu Gören Öğrenciler İsrafın Önüne Geçecek

Kars Özel Sultan Alparslan Koleji 1. sınıf öğrencileri 'Sosyal Etkinlik' dersinde ekmeğin nasıl yapıldığını, fırında işlenen dersle öğrendi.

Kars Özel Sultan Alparslan Koleji 1. sınıf öğrencileri 'Sosyal Etkinlik' dersinde ekmeğin nasıl yapıldığını, fırında işlenen dersle öğrendi. Öğrenciler, ciddi bir emekten sonra hazırlanan ekmeğin büyük bir nimet olduğunu gördüklerini, israfın önüne geçmek için büyük sorumluluk düştüğünü ifade etti.

Kars Merkez Bülbül Mahallesi'ndeki bir fırında gerçekleştirilen programda, öğrenciler sıcak ortamda geçen derste ekmeğin üretim aşamalarını inceledi. Öğrenciler, israfının önüne geçmek için annelerine yardımcı olacaklarını söyledi.

Kolej öğretmeni Mehmet Purtaş, geldikleri ekmek fabrikasında öğrencilerine, ustalar tarafından ekmeğin nasıl yapıldığının gösterildiğini söyledi. Ustaların, öğrencilerin sorularına cevap verdiğini ve fırıncılık mesleği ile ilgili bilgi aktardığını ifade eden Purtaş, kendileri tarafından ise okul ortamında öğrencilere ekmek israfının anlatıldığını ifade etti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın başlattığı 'Ekmek İsrafının Önlenmesi' kampanyasına destek verdiklerini aktaran Purtaş, "Uygulamalı öğrenme daha kalıcı ve etkili oluyor. Ünite gezileri kapsamında fırıncılık mesleğini öğrencilerine uygulamalı olarak öğretmeye çalıştık. Çocuklarımız, günümüzde ekmeğin nasıl yapıldığını pek bilmiyorlar. Biz de bir diğer manada yaşama hazırlamak için fırına getirdik. Ekmeğin yapım aşamalarını göstermiş olduk." dedi.

Fırıncı Hamit Çoban ise öğrencilere, ekmeğin ne şekilde yapıldığını ve ne şekilde çıkarılmasının yanı sıra hijyenin nasıl sağlandığını gösterdiklerini söyledi. Çoban, öğrencilerin de sordukları sorularla kendilerini sıcak ortamda terlettiklerini kaydetti.

Öğrencilerden Ali Emre Aslan da ciddi bir emekten sonra hazırlanan ekmeğin, büyük bir nimet olduğunu bir kere daha gördüklerini, bu anlamda israfın önüne geçilmesi noktasında kendilerine de büyük sorumluluk düştüğünü vurguladı.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.