Ehliyetini yenilemeyenler 4 bin lira ceza ödeyecek

Ehliyetini yenilemeyenler 4 bin lira ceza ödeyecek

Türkiye'de ehliyetini yenilemeyenlere 4 bin lira ceza yazılacağı öğrenildi.

İçişleri Bakanlığı, salgın nedeniyle vatandaşların ehliyet yenileme işlemleri için müracaat edememesi ve nüfus müdürlüklerindeki yoğunluğu azaltmak amacıyla 1 Ocak 2016 tarihinden önce düzenlenen eski tip sürücü belgelerinin değiştirme süresini uzattı.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, ehliyetlerin yenilenme süresi 31 Aralık 2022'den itibaren 2 yıl süreyle uzatılarak 31 Aralık 2024'e kadar geçerli olacak.

Eski tip ehliyetini yeni tip ehliyet ile değiştirecek olan vatandaşlar, randevu almak için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün nvi.gov.tr internet sitesini ziyaret edebilir ya da ALO 199 hattını arayarak randevu oluşturabilirler. Gerekli evrakları ve ehliyet yenileme ücretini yatıran kişiler, yenileme işlemlerini kolayca gerçekleştirebilirler.

ESKİ EHLİYETLER 31 ARALIK 2024 TARİHİNE KADAR KULLANILABİLİR

Eski tip ehliyet sahiplerinin 31 Aralık 2024 tarihine kadar eski ehliyetlerini kullanmaya devam etmelerine olanak tanınacak. Ancak belirtilen tarihe kadar ehliyetini yenilemeyen sürücülerin trafik uygulamalarında eski tip ehliyet kullanmaları durumunda ceza alabilecekleri belirtiliyor. Mevcut durumda bu ceza tutarı 4 bin 64 TL iken, 2024 yılından sonra bu tutarın artabileceği ifade ediliyor.

EHLİYET YENİLEME İŞLEMİ İÇİN GEREKLİ BELGELER NELER?

Ehliyet yenileme işlemi yapacak olan vatandaşların aşağıdaki belgeleri hazır bulundurmaları gerekiyor:

Kimlik belgesi
Sürücü sağlık raporu
Sürücü belgesi değerli kağıt ve harç bedeli, vakıf payı
1 adet biyometrik fotoğraf
Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan
Adli sicil belgesi (Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir. Ayrıca e-Devlet üzerinden temin edilebilir)
Ehliyet yenileme ücretleri ne kadar?
Eski tip ehliyetini yeni tip ehliyet ile değiştirecek sürücüler toplamda 15 TL ödeyecekler. Yeni tip ehliyetlerini yenilemek isteyenler, ehliyetini kaybedenler veya çaldıranlar ise toplamda 769 TL ödemeleri gerekecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.