Eğitimde yeni karar! Yaz tatili kısalıyor

Eğitimde yeni karar! Yaz tatili kısalıyor

Türkiye, eğitimde en çok tatil yapan ülkeler arasında. Yaz tatili kısaltılarak eğitim süresi uzatılacak.

MEB, Kasım ve Nisan aylarındaki birer haftalık ara tatil uygulamasını devam ettirme kararı aldı. MEB'in 180 olan eğitim iş günü sayısını uzatacağı bildirildi.

TATİL GÜNÜ SAYISI AZALACAK

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ara tatillerle ilgili herhangi bir değişiklik yapmadı. Kasım ve Nisan aylarındaki birer haftalık ara tatil uygulaması önümüzdeki yıllarda da devam edecek.

MEB'in eğitim-öğretim yapılan okul iş günlerini uzatmak için bir çalışma hazırlığında olduğu bildirildi. Uygulamaya geçildiğinde yıl içinde öğrenciler daha uzun süre okula gidecek.

MEB'in yeni düzenlemeyle, 180 olan eğitim-öğretim iş gününü 200 güne çıkarmayı hedeflediği bildirildi.

Belirlenmiş takvime göre 2024-2025 Eğitim-Öğretim Yılı, 9 Eylül 2024'te başlayacak.

Gelecek Eğitim-Öğretim yılında toplam eğitim iş gününün yaz tatilinden kısılarak uzatılması planlanıyor.

Türkiye'de eğitim-öğretim iş günü normal şartlarda birinci dönem 90, ikinci dönem de 90 olmak üzere toplam 180 gün olarak planlanıyor.

Eğitim iş günü, resmi tatiller, milli ve dini bayramlar ile hafta sonu tatilleri çıkarılarak öğrencilerin bir eğitim-öğretim dönemi içinde toplam 180 gün okula gitmesi üzerinden hesaplanıyor. Ancak bu 180 günlük süre, kar tatilleri, hava muhalefeti gibi mücbir sebeplerle daha da kısalıyor.

Tatil öncesi ve sonrası birer hafta da dersler açısından verimsiz geçince 180 gün olan eğitim iş günü en az 160 güne düşüyor.

200 GÜN EĞİTİM ÖĞRETİM GÜNÜ OLAN ÜLKELERE YETİŞECEĞİZ

Dünyanın bazı ülkeleriyle kıyas yapıldığında, Finlandiya, Hong Kong, Almanya, Yeni Zelanda'da bir öğrenci yılda 190 gün okula gidiyor.

Singapur'da 193 gün, Kanada ve Şanghay'da 194 gün, Hollanda'da 200 gün, Japonya'da 210 gün, Güney Kore'de ise 220 gün okula gidiyor.

Türkiye'de yaz tatili süresi ara tatil uygulamasından önce 13 haftaydı. 2019-2020 eğitim-öğretim yılından itibaren bu süre 11 haftaya indi.

İsveç'te öğrenciler 10 hafta, İngiltere'de 6 hafta, Yeni Zelanda 5-6 hafta, Güney Kore, Japonya, Hollanda, Singapur, Hong Kong 6 hafta, Almanya 6-6.5 hafta, Tayvan, Şanghay 9 hafta, Finlandiya ve Amerika 10-11 hafta, Estonya'da ise 11.5 hafta yaz tatili yapıyor.

Kaynak:Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum