Eğitimde köklü değişik yapıldı

Eğitimde köklü değişik yapıldı

Türkiye İmam Hatipliler Vakfı Genel Başkanı Ecevit Öksüz, Türkiye’nin, eğitim politikalarında son yıllarda köklü değişikliklere imza atarak daha güçlü bir eğitim sistemi için çalıştığının altını çizdi

Ülkemizdeki 18 milyonu aşkın öğrenci ve 900 bin civarında öğretmenin ders başı yaptığı 2017-2018 eğitim-öğretim yılı bugün başlıyor. Yeni eğitim-öğretim yılının başta öğrencilerimiz olmak üzere idarecilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize hayırlı olmasını dileyen Türkiye İmam Hatipliler Vakfı Genel Başkanı Ecevit Öksüz, Türkiye’nin, eğitim politikalarında son yıllarda köklü değişikliklere imza atarak daha güçlü bir eğitim sistemi için çalıştığını söyledi.

TİMAV Genel Başkanı Öksüz açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Ülkemizde her alanda yaşanan değişim ve gelişimin lokomotifi olarak görev icra edecek olan yapı milli eğitim sistemidir. Eğitim sistemimizin mimarları ve aktörlerinin; geleceğimizi inşa edecek bedenen ve zihnen sağlıklı nesiller yetiştirme konusunda sağlam bir irade ortaya koyması gerektiği izaha gerek olmayacak kadar açık bir gerçektir.

EĞİTİM ÜZERİNDEKİ OLİGARŞİK VESAYET KALDIRILMIŞTIR

Darbe dönemlerinin oligarşik vesayetinin kalıntıları birçok alanda olduğu gibi eğitimin üzerinden de kaldırıldı. Bundan sonraki süreçte eğitime hizmet veren tüm kişi ve kurumlar olarak hep beraber eğitim alanında kalite ve niteliğe odaklanmamız gerekiyor. Milletimizi temsil eden siyasi iradenin bu konuda üzerine düşeni yaptığına ve yapmaya devam edeceğine tüm kalbimizle inanıyoruz. Eğitim işinin sahadaki temsilcileri olan idareci, öğretmen, öğrenci ve velilerimize de bu noktada büyük görevler düşüyor.  Eğitim sistemimizi yeniden inşa ve imar sürecini en sağlıklı şekilde yürütmek için tüm bu paydaşların azami bir gayret ve enerji ile çalışması gerekmektedir.  Bu noktadan sonra beklentimiz yerli ve milli bir nitelik arz eden eğitim sisteminin birçok iyileştirmelere rağmen var olan sorunlarını bir an önce çözmesi, tüm unsurlarıyla birlikte medeniyet tasavvurumuz ile zamanın ruhunu mezcedecek güçlü bir yapıya kavuşturulmasıdır. "

MİLLETİMİZİN İMAM HATİPLERE OLAN İLGİSİNDEN ONUR DUYUYORUZ

Hizmetkârı olmakla onur duydukları İmam Hatip Ortaokulu ve Liselerinde okuyan öğrencilerin eğitim-öğretim yıllarını da hassaten tebrik eden TİMAV Genel Başkanı Öksüz sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye genelinde İmam Hatip Ortaokulu ve İmam Hatip Liselerinde bugün 1,5 milyona yakın öğrenci eğitim öğretime başlamıştır. 28 Şubat’ta yaşanan İmam Hatip krizinin ardından bugünleri bizlere yaşatan Rabbimize hamd ediyoruz. Bu tablo şunu apaçık göstermektedir ki, milletimizin kendi değerlerinden doğan ve hedefi sadece dünya olmayan ulvi bir gaye güden hiçbir hareket, birilerinin engellemesi ve yok etme isteği ile yok edilemez. İmam Hatipler, Türkiye’nin yeni vizyonunun kurucusu olma özelliğini taşıyan, yüzde yüz yerli ve milli eğitim kurumlarıdır. Bu kurumlardan yetişen öğrencilerimiz; insanlık tarihinin temel değerlerine sahip, medeniyet hafızamızın kodlarını bilen ve tüm bunları sahiplenen insanlar olarak milletimize hizmet edeceklerdir. Temennimiz odur ki, İmam Hatip neslinin bu hizmet aşkı, tüm dünyayı sarsın ve İmam Hatip nesli, dünyanın daha adil, daha insani, maddi ve manevi olarak daha temiz ve daha güvenli bir dünya olması için hizmetlerini tüm dünyaya yaysın.”

MÜFREDAT ÇALIŞMALARI ÜMİT VERİYOR

Müfredat değişikliği konusuna da değinen Öksüz, konuya ilişikin şunları söyledi: “Müfredatın tek tip ve statik olmaktan öte; gençliğin ve zamanın ruhunu kavrayacak, bütüncül, esnek, gelişime açık, medeniyet köklerimiz ve inanç değerlerimizle barışık olması önem arz etmektedir. Milli Eğitim Bakanlığımızın son müfredat düzenlemesi, bu açıdan bakıldığında önemli ve elzem bir boşluğu doldurma çabası olarak oldukça kıymetlidir. Bu zamana kadar tam anlamıyla yenilenemeyen, değiştirilemeyen, eleştirilemeyen ve dolayısıyla da derde deva bir değişiklik yapılamayan müfredatta geniş çaplı bir değişikliğe gidilmesinin önünün açılmış olması gençliğimiz ve geleceğimiz adına ümit vermektedir." TİMAV Genel Başkanı Öksüz, 2017-2018 eğitim-öğretim yılında öğretmen ve öğrencilerimizden ülkemiz ve milletimiz için her alanda büyük üretimlere imza atmalarını beklediklerini ifade ederek “bu vesile ile yeni atanan öğretmenlerimize, halen görevi başında emek veren, gayret gösteren tüm öğretmenlerimize, eğitim camiamıza ve öğrencilerimize hayırlı, başarılı bir yıl dilerken; ahirete irtihal eden öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyor, emeklilik hayatını yaşayan öğretmenlerimize hayırlı ömürler niyaz ediyorum” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.