Eğitimde haksızlık bitsin

Eğitimde haksızlık bitsin

Türk Eğitim Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Tanfer Ata ve çok sayıda eğitimci Valilik önünde yaptığı basın açıklamasında eğitim alanında yapılan haksız uygulamaları eleştirdi.

Ata, eğitimcilerin sorunlarını gündeme getirerek, “Ülkemizin geleceğini inşa eden eğitimciler olarak bizler huzurlu değiliz. Bir yanda yaşadığımız zorluklar, diğer tarafta sorumluluk makamında oturanların duyarsızlığı biz eğitim çalışanlarını ümitsizliğe sevk etmektedir.

Güzel ülkemizin kalkınması için gece gündüz gayret gösteren eğitim çalışanları olarak çok istemiyoruz. Sadece biraz huzur istiyoruz. Bizler atama ve görevlendirmelerde yerleşen ‘Benim adamım’ anlayışından, haksız, hukuksuz ve usulsüz uygulamalardan rahatsızız. Çağ atlatıldığı ifade edilen eğitimimizde yaşanan bu sorunların ortadan kalkmasını ve haklarımızın verilmesini istiyoruz” dedi.

Ata, öğretmen istihdamının bu dönemde iki başlı hale getirildiğini de ifade ederken, yıllar boyu hiçbir iktidarın uygulamadığı sözleşmeli kölelik uygulaması AKP iktidarı döneminde icat edildiğini söyledi. Ata, “Bu dönemde çıkarılan yönetmelikler ile eğitim çalışanlarının aile bütünlüğü bozuldu. Öğretmen eşler ayrı illerde görev yapmak zorunda bırakılmıştır. Atama bekleyen 200 bin öğretmen adayının, artık atanabilmesi için umutları kalmamıştır. Bu ülkeyi yönetenlerce aylık 300–500 TL verilerek ücretli öğretmen olarak sömürülen bu öğretmen adaylarının, bizim evlatlarımız olduğu unutulmuştur. Milli Eğitim Bakanlığı, şube müdürleri, müfettişler, uzmanlar ve şefler arasında uçurumlar oluşturarak huzursuzluk oluşturmuştur. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik bir yandan bizim öğretmene ihtiyacımız yok derken, diğer taraftan on binlerce eğitim fakültesi mezunu gencimizi ücretli öğretmen olarak istihdam etmektedir” diye konuştu.

Çok sayıda eğitimcinin katıldığı ve çeşitli pankartların açıldığı basın açıklamasının sonunda sadece insanca yaşamak istediklerinin altını çizen Ata, “Eğitim çalışanları olarak insan hakları ihlallerinin yaşanmadığı, demokrasinin solunduğu ve hakça paylaşımın gerçekleştirildiği bir Türkiye’de hukukun egemen olduğu, kural ve kanunların istisnasız uygulandığı bir ülkede yaşamak istiyoruz. Çocuklarımıza karşı görevlerimizi yerine getiren, siyasi yandaş olmadan, zorlanmadan onurumuzla görevimizi yapmak istiyoruz” diye konuştu.

 

ALİ SAİT ÖGE

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.