Eğitimciler, eylem için tebeşir bıraktı

Eğitimciler, eylem için tebeşir bıraktı

Eğitim Sen, İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması yaparak, sistemde var olduğunu düşündükleri eşitsizlikleri protesto etmek için binanın girişini tebeşir bıraktı.

 “Maaşlarımızın enflasyon karşısında erimesi, zamlar ve ekonomik kriz eğitim ve bilim emekçilerin belini bükmüştür” diyen Eğitim Sen Konya Şube Başkanı Celalettin Dinç, “Bugün borcu olmayan eğitim emekçisi bulmak neredeyse imkânsız hale gelmiştir. Aldıkları maaşla ayın sonunu getirmeye zorlanan eğitimciler büyük bir borç batağının içindedir” dedi. 
Yaşanan kriz sürecinin eğitim sistemindeki eşitsizliği arttırdığını belirten Dinç, okul öncesi eğitimden üniversiteye kadar eğitimin tüm kademelerinde çözüm bekleyen yapısal sorunların daha da derinleştiğini kaydetti. Mevcut siyasi iktidarı, eğitimi serbest piyasanın inisiyatifine bırakarak ticaretleştirmekle suçlayan Dinç, “Okullarda toplanan paralardan, öğretmenlerin farklı statülerde ve güvencesiz olarak istihdam edilmesine kadar birçok sorunun eğitim sistemini kuşattığını dile getirdi. Eğitim Sen olarak eğitim sisteminde yaşanan sorunları gündeme getirmek için ülke çapında eylem ve etkinlik düzenleme kararı aldıklarının altını çizen Dinç, son olarak şunları söyledi: “Baskı, soruşturma, sürgün gibi uygulamaları ortadan kaldırmak ve yüzyılın ayıbı olan sürgünlerin olmadığı demokratik bir işleyişin gerçekleşmesi için 12- 14 Mart tarihleri arasında meydanlarda olacağız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.