"Eğitim sorunlarına çözümler üretilmeli"

"Eğitim sorunlarına çözümler üretilmeli"

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca, eğitimde önemli sorunlar olduğunu kaydetti. 

Masa başı çözüm peşinde olmadıklarını belirten Karaca, “Konya il yönetim kurulu olarak öğrencimizden, velilerimize, öğretmenlerimizden kantincilerimize, okullarımızdan etüt merkezleri ve dershanelerimize, servis araçlarından kitap ve kırtasiye satan esnafımıza kadar tüm paydaşları kapsayan bir görüşme trafiği gerçekleştirdik. Geleceğimiz için son derece önemli olan eğitimin o kadar çok sorunu olduğunu gördük. Bu sorunlara tek tek eğilmek ve acilen çözüm önerileri geliştirmek gerekiyor. Özel eğitim kurumları içerisinde dershanelerin ve özel eğitim kurumlarının en fazla şikâyet ettiği konuların başında haksız rekabet geliyor. MEB’in okullarında görev yapan öğretmenlerce özel dershane alanında yürütülen kuralsız çalışmaların çok ciddi boyutlara ulaştığını ifade eden sektör temsilcileri, vergisi, istihdamı ve ekonomiye diğer katkıları ile kurallara uygun hizmet vermeye çalışan kurumların adeta cezalandırıldığını belirtiler. Bu konuda Millî Eğitim Bakanlığınca dikkate alınmalıdır. Diğer taraftan Kitap ve kırtasiye satan esnafımız bir önceki yıla göre oldukça yüksek oranda artan fiyatların ticaretlerini son derece olumsuz etkilediğini, ailelerin alım gücünün gittikçe düştüğünü, bu nedenle de birçok esnafın kapanma noktasına geldiğini belirttiler” dedi.

Karaca, “Üniversite sınavını kazandıktan sonra il dışında eğitim gören öğrencilerimizde, eğitim görmenin kendileri için son derece zorlaştığını belirttiler. Özellikle büyük illerde KYK yurtlarının yetersiz olmasından ötürü öğrencilerin çoğunun özel yurtlara yönelmek zorunda kalıyor. Ücretlerin çok yüksek olduğunu, yurt ücreti ulaşım ücreti ve eğitim malzemeleri giderlerinin tamamı hesaplandığında çok ciddi aylık bütçeler oluştuğunu, dar gelirli ailelerin çocuklarını ikamet ettikleri illerin dışında okumalarının oldukça zor olduğunu belirttiler” diye konuştu. 

Öğretmenlerin sorunlarına da değinen Karaca, “Öğretmenlik Meslek Kanunu ile yapılanmak istenen amacı farklıdır. Bu kanunun eğitimin kalitesinde ana unsur olan öğretmenlerimizi mutlu etmekten uzak olduğu gibi, öğretmenlerimizin geçinme kaygısı taşımadan çocuklarımızı eğitmelidir. Bu anlayışla hareket edilmelidir. Görevlendirmelerde ve atamalarda liyakatin esas alınması gerekir. Genel Başkanımız Ali Babacan tarafından ilk etabı açıklanan Eğitim Eylem Planlarımızla, eğitimin Deva’sını da tam olarak vatandaşlarımızla paylaşacağız” ifadelerini kullandı. 

HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.