Eğitim Sendikaları Temsilcileri: Dersanelerin Kapatılmasına Karşıyız

Eğitim Sendikaları Temsilcileri: Dersanelerin Kapatılmasına Karşıyız

Özel dersanelerin kapatılması yönünde hazırlanan kanun taslağı toplumun bütün kesimlerinden tepki topladı.

Özel dersanelerin kapatılması yönünde hazırlanan kanun taslağı toplumun bütün kesimlerinden tepki topladı. Erzurum'daki eğitim sendikaları temsilcileri, söz konusu taslağın toplumsal barışa darbe vuracağına dikkat çekti.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin başkanlığında bir ekibin hazırladığı özel dersanelerin kapatılması yönündeki kanun taslağı infiale neden oldu. Erzurum'daki eğitim sendikaları taslağa sert tepki gösterdi. Dersanelerin eğitim ve sosyal boyutu ile toplumun birlik ve beraberliği için önemli olduğunu dile getiren sendika temsilcileri, "Dersanelerin kapatılmasına karşıyız. Dersanelerin kapatılması ülkenin sosyolojik gerçekleriyle örtüşmemekte." diye tepki gösterdi.

"DAĞA ÇIKIŞLARIN ÖNÜNÜ KAPATIYOR"

Konuyla ilgili görüşlerini ifade eden Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Zinnur Şimşek, dersanelerin şu anda kapatılması kararını olumlu bulmadıklarını söyledi. Şimşek, "Çünkü Türkiye'nin sosyolojik gerçekleri var. Dersaneye giden insanlar fırsat eşitliğini yakalamak için gidiyorlar. Az paralarla eksikliklerini buralarda tamamlamaya çalışıyorlar. Yarışa dahil olmaya çalışıyorlar. Dersanelerin diğer tarafı Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bölücü örgüt, gençleri kandırarak özellikle de beklentisi olmayan gençleri kandırarak dağa göndermeye çalışıyor. Bu dersaneler aynı zamanda orada toplumsal gerçeklikle hareket ederek, dağa gidecek gençleri alarak dersanelerde üniversite ve sosyal hayata hazırlıyorlar. Bu konuda dersaneler önemli işlev görüyor. Dersanelerin bu boyutunu da görmek lazım. Doğu ve Güneydoğu'da öğrencilerin özellikle rehabilite edilmesi, adam yerine konulması, Türkiye'nin birlik ve berberliği hakkında bilgi verilmesi, bilgi sunulması da bu gençleri dağa gitmekten önemli ölçüde dersaneler alıkoyuyor." şeklinde konuştu.

"MİLLİ VE MANEVİ EĞİTİM VERİLİYOR"

Türkiye Kamu Sen Diyanet Vakıf Sen Şube Başkanı Hüseyin Çıranlıoğlu da Türkiye Kamu Sen olarak dersanelerin kapatılmasına karşı olduklarını kaydetti. Çıranlıoğlu, şöyle dedi: "Çocuklarımızın eğitim düzeyinin yükselmesi için, ahlaki yapılarının düzgün olması için, çocukları istisnasız ahlaki ve dini değerlere bağlı dersanelere, kurumlara gönderiyoruz. Memnunuz. Hiçbir zaman bugünkü Milli Eğitim sisteminde var olan kitaplar ile sınavdaki bilgiler birbirini tutmuyor. Bu açığı kapatacak tek yer özel dersanelerdir. Dersaneler olmadan çocukları bugünkü sistemle yarıştırmamız olanak içinde değil, olanak dışıdır. Bunun için iyi veya kötü, bir veli olarak şüphesiz belli bir ücret karşılığında güvendiğimiz, ahlaki, dini değerleri yüksek dersanelere çocuklarımızı gönderiyoruz."

Türk Kamu Sen Eğitim Sen Şube Sekreteri Yurdun İleç ise "Şu anda mevcut yapı için baktığımızda 4+4+4 sistemi içinde bu sınavlar devam ettiği müddetçe, okullardaki hazırlanan kitapların içeriğine baktığımızda sınavsız hiçbir yere girilemeyeceği aşikar. Bu sistem içinde çocukların belli yerden takviye alarak kendilerini hazırlaması gerekiyor. Bu ihtiyacı dolduracak yerler, bu konularda eğitim veren dersanelerdir. Dersanelerin kaldırılması için eğitim ve sınav sistemi örtüşür hale gelmeli. Şu andaki yapıya bakıldığında dersanelerin kapatılması mümkün değil. Dersaneler kaldırıldığında bunu neyle dolduracaksınız ? Dersaneler, sistemin olmazsa olmazı, bu sistem devam ettikçe dersanelerde eksiklik varsa düzenlemeler iyileştirmeler yapılmalı." diye konuştu.


CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.