Ege’den Hazır Giyim İhracatı Arttı, Yaş Meyve Sebze Geriledi

Ege’den Hazır Giyim İhracatı Arttı, Yaş Meyve Sebze Geriledi

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) 2014 yılı Ağustos ayında 957 milyon 37 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Ağustos ayı ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7 artış gösterdi. Ocak-Ağustos döneminde ise yüzde 5 artış göstererek...

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) 2014 yılı Ağustos ayında 957 milyon 37 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Ağustos ayı ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7 artış gösterdi. Ocak-Ağustos döneminde ise yüzde 5 artış göstererek 8 milyar 268 milyon dolara ulaşan EİB, son bir yıllık dönemde Türkiye’ye 12 milyar 558 milyon dolarlık döviz kazandırdı.

    Ağustos ayında yapılan 957 milyon 37 bin dolarlık ihracatın, 500 milyon 583 bin dolarlık büyük dilimi sanayi ürünleri ihracatından gelirken, tarım ürünleri ihracatı yüzde 22’lik artışla 369 milyon 93 bin dolara yükseldi. Madencilik sektörünün ihracatı ise yüzde 3’lük artışla 87 milyon 360 bin dolar oldu. Ağustos ayında Ege İhracatçı Birlikleri bünyesindeki 12 birlikten 9’u ihracatını artırırken 3’ü düşüş yaşadı.

    HAZIR GİYİM İHRACATINDA YÜZLER GÜLÜYOR

    Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, Ağustos ayında yüzde 19’luk artışla 125 milyon 133 bin dolarlık ihracatla en fazla ihracat yapan sektör olma yanında, yıllık bazda da 1 milyar 394 milyon dolara ulaştı ve kimya sektörünü geride bırakarak birinci sektör konumuna yükseldi. Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği, Ağustos ayında ihracatını yüzde 6 geliştirerek 118 milyon 316 bin dolara çıkardı. Bünyesinde Çelik ve Demir ve Demirdışı Metaller Sektörleri bulunan Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği son bir yılda 1 milyar 746 milyon dolarlık dövizi Türkiye’ye kazandırdı.

    TÜTÜN İHRACATINDA REKOR ARTIŞ

    Ege Tütün İhracatçıları Birliği ise Ağustos ayında ihracat artış rekortmeni oldu. Birliğin ihracatını yüzde 126 arttırarak 108 milyon 583 bin dolara ulaştı ve Ağustos ayında en fazla ihracat yapan üçüncü birlik oldu. Ege Tütün İhracatçıları Birliği’nin son bir yıllık ihracatı ise 931 milyon 96 bin dolara çıktı. Ege Maden İhracatçıları Birliği 87 milyon 360 bin dolarlık ihracatla en fazla ihracat yapan dördüncü birlik olurken, yıllık ihracatı 1 milyar 161 milyon 331 bin dolar olarak kayıtlara geçti. Rusya’nın Avrupa Birliği ülkelerine ambargo uygulaması sonrasında Rusya’ya ihracatını en fazla arttıran sektörlerin başında gelmesi beklenen Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, Ağustos ayında ihracatını yüzde 33 arttırarak 72 milyon 480 bin dolara çıkardı. Birliğin son bir yıldaki ihracatı ise yüzde 23’lük artışla 777 milyon 853 bin dolara yükseldi. Su ürünleri, yıllık bazda ihracatını en fazla arttıran birlik olma başarısını da gösterdi.

    YAŞ MEYVE SEBZE VE KURU MEYVE İHRACATI GERİLEDİ

    Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin ihracatı, 2013 yılı Ağustos ayına göre yüzde 3’lük düşüşle 58 milyon 175 bin dolarda tutundu. Ağustos ayında ihracatı gerileyen bir diğer birlik ise Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği oldu. Birliğin ihracatı yüzde 11’lik düşüşle 55 milyon 864 bin dolara geriledi. İhracatını düzenli olarak geliştiren Ege Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, Ağustos ayında da geleneği bozmadı. Birliğin ihracatı Ağustos ayında yüzde 19’luk artışla 42 milyon 17 bin dolara çıktı. Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ise yüzde 11’lik ihracat artışına imza attı ve 22 milyon 264 bin dolarlık döviz girdisi sağladı. Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği, Ağustos ayında ihracatını yüzde 20 geliştirerek 17 milyon 715 bin dolara yükseltirken, Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği 2013 yılı Ağustos ayındaki performansını tekrarladı ve 9 milyon 909 bin dolar ihracata imza attı. Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği ise yüzde 59’luk düşüşle 7 milyon 961 bin dolarda kaldı.

    İHRACAT ARTIYOR, İTHALAT AZALIYOR

    Türkiye’nin ihracatının arttığı, ithalatının ise azaldığı bir dönem yaşandığına dikkati çeken EİB Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, ihracatın arttığı, ithalatın gerilediği bu sürecin devamını dilediklerini kaydetti. Yeni hükümetin kurulmasından sonra Türkiye gündeminde ekonominin daha öne çıkmasını beklediklerini ifade eden Ünlütürk, "Yeni kurulan 62. Hükümet’ten Türk sanayisinin ve ihracatının önünü açacak uygulamalar bekliyoruz. Temmuz ayında Türkiye’nin dış ticaret açığı yüzde 34,8 azaldı. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 56,9’dan yüzde 67,5’e çıktı. Bu oranın ihracat lehine gelişmesini sağlayacak politikaların ortaya konması Türkiye’nin kazanımlarını arttıracaktır." değerlendirmesinde bulundu. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.