Eflatunpınar turizm'e kazandırılsın

Eflatunpınar turizm'e kazandırılsın

Beyşehir ilçesi Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Mustafa Büyükkafalı, Beyşehir'e bağlı Sadıkhacı beldesi sınırları içerisinde yer alan ve dünyada bir başka benzerinin bulunmadığı belirtilen Eflatunpın

Konya'nın Beyşehir ilçesi Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Mustafa Büyükkafalı, Beyşehir'e bağlı Sadıkhacı beldesi sınırları içerisinde yer alan ve dünyada bir başka benzerinin bulunmadığı belirtilen Eflatunpınar Hitit Kutsal Anıtı ve Havuzu'nun bir an önce turizme kazandırılması gerektiğini bildirdi.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Beyşehir Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Mustafa Büyükkafalı, Konya ve Türkiye için tarihi yönden büyük önem arz eden Eflatunpınar Anıtı'ndaki altyapı çalışmalarının tamamlanarak turizmin hizmetine sunulması konusunda vakit kaybedilmemesi gerektiğini savundu. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın geçtiğimiz yıl tarihi mekanı ziyaret ettiğinde, çevresindeki bakımsızlığın giderilmesi konusunda ilgililere talimat verdiğini anımsatan Büyükkafalı, "Bakanımızın talimatı üzerine çevresinde memnuniyetle karşıladığımız bir temizlik ve düzenleme çalışması yapıldı. Ancak, bunun çok yeterli olduğunu söylemek mümkün değil. Buradaki temizlik ve çevre düzenleme çalışmaları yetersiz ve devamlılık isteyen bir konudur. Bununla birlikte tarihi mekanın turizme kazandırılması konusundaki çalışmaların hızlandırılmasını tüm yetkililerimizden bekliyoruz. Buradaki Allah vergisi güzelliğin kıymetini iyi bilmeli, sahiplenmeliyiz. Altyapı çalışmalarının ardından buranın güçlü ve iddialı bir şekilde tanıtımının yapılarak turizme kazandırılması konusunda gerekli resmi başvuruları da yapmak üzereyiz" dedi.
Tarihi mekanda yapılan çevre düzenlemesinin ardından dernek olarak burada incelemede bulunduklarını ve fotoğraflama çalışmaları yaptıklarını da anlatan Büyükkafalı, bu esnada tesadüfen Alman ziyaretçilerle karşılaştıklarını söyledi. Tur şirketinin rehberi ile yaptıkları görüşmede, bir Alman profesörünün yönlendirmesi doğrultusunda Alman ziyaretçilerin her yıl tarihi mekana geldiklerini öğrendiklerini dile getiren Büyükkafalı, "Buranın kıymetini yabancılar biz Türkler'den daha iyi biliyor ve anlıyor. Onlar da buradaki düzenlemeden memnuniyet duyduklarını ama bunun yetersiz olduğu konusunda bizimle hemfikirler. Yetkililerimizden isteğimiz, Beyşehir'de turizme kazandırılması gereken tarihi mekanlardan sadece birisi olan Eflatunpınar Hitit Anıtı ve Havuzu'ndaki çalışmaların tamamlanması konusunda çok ağır kalınmamasıdır. Tarihi değerlerimize sahip çıkma noktasında daha hızlı hareket etmeliyiz" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.