Efendimizi anlamalıyız

Efendimizi anlamalıyız

Prof. Dr. Hüsamettin Erdem, bu haftada insanlığın Hz. Muhammed(S.A.V.)i en iyi şekilde anlamaya çalışması gerektiğini söyledi.

Kutlu Doğum Haftası’nın insanlığın kurtuluşuna bir vesile olduğuna dikkat çeken İlahiyatçı Prof. Dr. Hüsamettin Erdem, bu haftada insanlığın Hz. Muhammed(S.A.V.)’i en iyi şekilde anlamaya çalışması gerektiğini söyledi.
İnsanlığın kurtuluşu için gönderilen son ve en büyük peygamber, Hz. Muhammed (SAV.)’nin 571’de Rebiü’l- evvel ayının 12. gecesinde dünyayı şereflendirdiğini ifade eden  Selçuk Üniversitesi (SÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüsamettin Erdem, geceye de  Mevlit Kandili, bu haftaya ise Kutlu Doğum Haftası denildiğini aktardı.
İNSANLIK O’NUNLA KURTULAŞA ERDİ
“O’nun dünyayı şereflendirdiği zamanda dünyanın her tarafında cehalet, zulüm ve ahlâksızlık almış yürümüş, Allah inancı unutulmuş, insanlık korkunç bir karanlık ve inançsızlık batağı içine düşmüş, dünya adeta yaşanmaz hale gelmişti” diyen Prof. Dr. Hüsamettin Erdem, “İşte böylesi bir dünya, sevgili Peygamberimizin getirdiği Kur’an’la, İslâm ile aydınlandı. Tek Allah inancı ile kalpler nurlandı. Hak-hukuk, eşitlik, adalet ve kardeşlik toplumlara hakim olmaya başladı. O’na inananlar gerçek huzura kavuştu. O’nun dünyayı şereflendirdiği gece, insanlık için bir kurtuluş, bir bayram, hayırlı ve mübarek bir başlangıç oldu. Çünkü onun hayatı, yolu Kur’an’dı. Kur’an da kalplerin ve gönüllerin şifa kaynağı, insanlığın kurtuluş reçetesi idi. Hz. Peygamber Efendimizin getirdiği ebedi nura, açtığı mutluluk yoluna ve sünnetine yeniden sımsıkı sarılmak ona biatimizi, bağlılığımızı her sene bu haftada tazelemek yüce bir şeref ve büyük bir saadettir” dedi.
SÜNNETİNİ HAYATIMIZDA UYGULAMALIYIZ
O’nun getirdiği nûru ve aydınlık yolu tanımak gerektiğini aktaran Erdem, şunları kaydetti: “Bu amaçla Allah’ı ve Rasulü’nü tanıtan kitaplar okuyabilir, video kasetleri, film CD’leri, onunla ilgili şiirler, ses kasetleri, Peygamberi hatırlatan yaşadığı yerlerle ilgili resimler, mekânlar, Hz. Peygamber’in örnek yaşayışı, ashapla aralarında geçen diyaloglar vb. okunup seyredilebilir. Bu bilgileri başta ailemiz, çocuklarımız olmak üzere çevremizle paylaşabiliriz. Böylece Hz. Peygamberi ve onun zamanını zihnen ve hissen deruni bir şekilde daha yakından yaşayabiliriz. Yine Hz. Peygamberin yaptıklarını yapmak, düşündüklerini düşünmek, ona selatü selam getirmek, onun yaptığı duaları yapmak, onun okuduğu Kur’an-ı okumak, hayatı ve özellikle ölümü düşünüp ona hazırlıklı olmak yapacağımız diğer bazı şeylerdir.”
BOL BOL SALÂT-Ü SELAM GÖNDERMELİYİZ
Kur’an’da “Muhakkak ki Allah ve melekleri Peygamber’e hep salât ederler. Ey iman edenler! Siz de O’na salât edin ve tam bir içtenlikle selâm verin” buyrulduğunu dile getiren Prof. Dr. Erdem, İslam âleminin bu günlerde Hz. Muhammed(S.A.V.)’i çok anmamız gerektiğini söyledi. “Allah’ın elçisi o büyük insanı hem çok analım, hem dilimizle zikredelim, ismini söyleyerek manevi bir iç huzuru duyalım” değerlendirmesinde bulunan Prof. Dr. Erdem, “Bu güzel günler ve haftada Hz. Muhammed(S.A.V.)’e bol bol ‘Allahümme Salli ala Seyyidine Muhammedin ve ala ali Seyyidina Muhammed’ diyerek salavat-ı şerif okuyabiliriz. Bu bizim Hz. Peygamberi ne kadar sevdiğimizi gösterir. Hz. Resulü herkesten ve her şeyden daha çok sevmek zorundayız. Allah’ın elçisini anmak, hatırlamak, onu sevmek ve ona sevgide devamlılık bir ibadet sayılır. Bu nedenledir ki Allah’ın elçisini anmak ve övmek bid’at değildir. Bu sevgi ve övgüden ancak, Allah’ı ve Resulünü sevmeyenler rahatsız olur; çünkü Allah Teâlâ Yüce kulunu övmektedir” diye konuştu.
KUR’AN OKUMAYA AĞIRLIK VERİLMELİ
Bu haftada Kur’an-ı Kerim‘i her zamankinden daha fazla okumasına dikkat çeken Prof. Dr. Hüsamettin Erdem, Kur’an’ın duvara asılı kalmaktan, raflarda tozlanmak ve okunmama çilesinden kurtarılması gerektiğini bildirdi. Hayatta Allah’a ve Resulüne yönelme arzu ve isteğinin bir yerden başlatılmasının önemli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Erdem, “Bu haftada mümkünse vakit namazlarımızı camilerde kılmaya özen göstermeli, hem cemaat sevabından yararlanmalı hem de diğer Müslüman kardeşlerimizle bütünleşip sevgi ve muhabbeti pekiştirmeliyiz. Bu hafta yapmamız gereken bir başka şey de Peygamberimizi ne kadar tanıyoruz, O'nun mükemmel ahlakını ne kadar örnek alabiliyoruz ve getirdiği dinin güzelliklerini çevremize ne kadar yansıtabiliyoruz. Onun dinine, kitabına ne kadar sahip çıkabiliyoruz. Bu konularda kafa yorup durumumuzu bir gözden geçirmemizde de yarar var.
Yine Allah’ın, sevgili Peygamberine verdiği üstünlükleri saymak, onları hatırlamak ve ondan şefaat istemek, büyük bir bahtiyarlıktır. Ancak her şeyi istismar ettiğimiz gibi bu haftayı da, insanların güzel duygularını ve niyetlerini de istismar etmemeliyiz. Onları küçük görmemeli, ayıplayıp kınamamalıyız. Bu haftayı bir maddi kazanç haline getirmemeliyiz. Bir gösteri haftasına dönüştürmemeliyiz. İşin içine haramları, bidatleri karıştırmadan, insanların Peygamber sevgisini güçlendirecek ve diri tutacak bir şekilde kutlamalıyız” dedi.
HASAN AYHAN
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.