Duyarsız kalamayız

Duyarsız kalamayız

Gazetemizin defalarca dile getirdiği TÜMOSAN Lojmanları'nı MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı yerinde inceledi

Kalaycı, lojmanlara karşı duyarsız kalınamayacağını söyledi
1975 yılında Dönemin Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Necmettin Erbakan tarafından temeli atılan TÜMOSAN’ın trilyonluk lojmanları ve sosyal tesislerinin içler acısı durumu ile yaptığımız haberlere ilk yanıt MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı’dan geldi.
2004 yılı içerisinde özelleştirilen TÜMOSAN’ın lojmanları ve sosyal tesislerinin talan edilmiş halini gören MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, atıl duran lojmanların en iyi şekilde değerlendirilmesi için her türlü çalışmayı yapacaklarını söyledi. Gazetemizde yayınlanan haberlerden sonra TÜMOSAN lojmanlarının halini yerinde inceleyen Kalaycı, “Burayla ilgili Özelleştirme Dairesi’ne müracaat ettim geniş bilgiyi önümüzdeki günlerde verecekler. Burası Konya için hem ekonomik yönden hem manevi yönden önemli bir konuma sahip. Dönemin Başbakan Yardımcısı merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan tarafından, ‘Milli Hamle’ adı altında temeli atılan ve Türkiye’nin ilk motor fabrikası olan buranın bu derece sahip bırakılmasına vicdanımız el vermez. 7 yıl önce özelleştirilen tesislerin dışında bırakılan lojmanların durumu basında yansımasa idi yine haberimiz olmazdı. Bunun için Merhaba Gazetesi’ne özellikle teşekkür ediyorum” dedi.
Arazi içerisinde bulunan toplam 100 adet lojman ve diğer yerleşim yerlerinin talan edilmiş durumuna üzüldüğünü ifade eden Kalaycı, “Sahipsiz bırakılan lojmanlarda bulunan kalorifer petekleri, mutfak, lavabo ve banyolarda bulunan bataryaların tamamı, mutfak gereçleri, kapı kolları ve prizler içerisinde ki bakır kablolara varana kadar değerli eşyaların tamamı çalınmış.
Konya’da bu tür yerlerin yüzde biri gibi küçük birimlere ihtiyacı olan yüzlerce ihtiyaç sahibi aile varken, yurt bulamadıkları için eğitimlerini zor şartlar altında sürdüren ve ihtiyaç sahibi öğrencilerimiz varken böylesine değerli bir arazi nasıl atıl vaziyette bırakılır? Burası öğrenci yurdu olur, dar gelirli ailelere küçük bir kira bedelle verilir, arazisinde tarım işi yapılabilir. Hatta burası iyi bir şekilde değerlendirilirse kampüs bile olur. Böylesine imkanlara açık olan bir arazinin talan edilmesine göz yumulması büyük bir vebal” diye konuştu.
Konuşmasının sonunda lojmanların ve bölgenin yeniden değerlendirilmesi için her türlü çalışmayı yapacaklarını ifade eden Kalaycı, “Burada her türlü rezilliğin yaşandığını duyduk. Artık birileri çıkıp burası için ciddi kararlar almalı. Buraların gerçek sahibi olan milletimize kazandırılıncaya kadar ne gerekiyorsa yapacağım” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.