Dünya Türk İş Konseyi, Avrupa’da Gövde Gösterisi Yaptı

Dünya Türk İş Konseyi, Avrupa’da Gövde Gösterisi Yaptı

Dünya Türk İş Konseyi (DTİK), Köln’de gerçekleştirilen 'DTİK Avrupa-Balkanlar Büyük Buluşması’nda 25 Avrupa ülkesinden 173 şehir temsilcisiyle gövde gösterisi yaptı. TOBB ve DTİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin 2023’te...

Dünya Türk İş Konseyi (DTİK), Köln’de gerçekleştirilen 'DTİK Avrupa-Balkanlar Büyük Buluşması’nda 25 Avrupa ülkesinden 173 şehir temsilcisiyle gövde gösterisi yaptı. TOBB ve DTİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin 2023’te en büyük 10 ekonomi arasına girme hedefine ulaşmanın şartının birlik beraberliği bozmamaktan geçtiğinin altını çizdi. Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Karslıoğlu ise Almanyalı bir Türk işadamının geliştirdiği "Yolsuzlukla Mücadele" yazılımını anlatarak, "Bu yazılıma Türkiye’nin de ihtiyacı var." diye konuştu.

Dünya Türk İş Konseyi (DTİK), Avrupa ve Balkanlar’da 25’in üzerinde ülkeden seçilen 173 şehir temsilcisi ile gerçekleştirilen "DTİK Avrupa-Balkanlar Büyük Buluşması" ile Avrupa’ya çıkarma yaptı. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) çatısı altında faaliyet gösteren DTİK’in Köln’deki buluşmasında, Avrupa’daki 173 şehir temsilcine sertifika ve rozetleri takdim edildi. Maritim oteldeki buluşmada şehir temsilcilerine, verimli çalışmalar için brifing verildi. Basın toplantısıyla başlayan etkinliklerde konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), DEİK ve DTİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Bugün, DEİK bünyesinde 2008’de kurduğumuz DTİK’in yapılanmasını bugün itibariyle artık şehir temsilcileriyle güçlendiriyoruz." şeklinde konuştu.

2023 HEDEFİNE VARMAK İÇİN EN ÖNEMLİ KAYNAĞIMIZ GİRİŞİMCİ RUHUMUZ

DTİK’i neden kurduklarına açıklık getiren Hisarcıklıoğlu, "Türkiye olarak 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girme hedefini koyduk. Ülke olarak petrolümüz, doğal gazımız yok. Ama müthiş bir girişimci ruhumuz var. Hedeflerimize ulaşmak için en önemli varlığımız ülkemizin sahip olduğu insan kaynağı ve girişimci ruhumuz. Yaş ortalamamız 30, 6 milyon vatandaşımız da ülke sınırları dışında yaşamaktadır." ifadelerini kullandı.

‘ORGANİZE OLMUŞ AZINLIKLAR, ORGANİZE OLMAMIŞ YIĞINLARI YÖNETİR’

'Peki biz yurtdışındaki bu gücümüzden yeterince faydalanabildik mi?' diye soran Hisarcıklıoğlu, "Malesef hayır. Bakın ABD’de 6 milyon Yahudi yaşamakta. ABD toplumunun sadece yüzde 2’si. Ama Yahudi toplumu ABD’de tüm karar alma süreçlerinde etkin konumda. Neden? Çünki çok iyi örgütlenmişler. Senatoda, medyada, sinemada. Fransa’da 500 bin Ermeni Türkiye aleyhine bir araya gelebilmekte, Fransa’daki bizim 500 bin vatandaşımız bir araya gelememekte. Çin’in yatırım çekmesinin altındaki en önemli neden, yurtdışındaki Çin diyasporasının çok ciddi çalışması. Bizim kendisini tasvip etmesem de Lenin’in anlamlı bir sözü var: Organize olmuş azınlıklar, organize olmamış yığınları yönetir." şekinde konuştu. 'Bizim eksikliğimiz organize olamamamız' tespitini yapan Hisarcıklıoğlu, "Dışarıdaki vatandaşlarımızın Türkiye’nin zenginleşme sürecine omuz verme zamanı geldi." dedi.

BAŞARAMADIĞIMIZ TEK ŞEY BİRLİK VE BERABERLİK

Atanan şehir temsilcilerine de hitap eden Hisarcıklığıoğlu Türkiye’nin 2023’te dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefini hatırlatarak, "Bu hedefe dünyanın dört bir yanındaki girişimcilerimizin desteğiyle ulaşabiliriz" diye konuştu. İşçi olarak, sıfır sermaye ile Avrupa’ya gelen Türklerin üçüncü nesilde işveren haline geldiğini, Avrupa’da 150 bin Türk girişimci olduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, "500 binden fazla kişi istihdam ediyorlar, Avrupa ekonomisini sırtlamış durumdalar. Hiç dil bilmeden Kenya’da satış yapmaya giden işadamımızla tanıştım. Ama başaramadığımız bir şey var; birlik ve bareberlik. Ne zaman biraz rahata ersek bir birimizin kuyusunu kazıyoruz. Oysa birlikte rahmet, ayrılıkta azap vardır denilmiş." sözlerini sarfetti.

Türkiye ve düyadaki çok sayıda büyük işadamının DTİK üyesi olduğunu, DTİK’in üyelerine tüm dünya ile ticaret yapmanın kapılarını açacağını kaydeden Hisarcıklığıoğlu, tüm girişimcileri DTİK’e üye olmaya çağırarak, "Birbirinizle daha çok iş yapmanın, tanışmanın platformu burasıdır. Şehir temsilcileri Türkiye ile yaşanan şehir arasında köprü olacak. Biz gücümüzü farklılıklarımızdan alıyoruz. Ne fikirden, düşünceden olursan ol gel. Menfaatlerimiz bir. 1.5 milyon üyesi olan TOBB’un da üyesi oluyorsunuz." ifadelerini kullandı. Her kent temsilcisinden Mart’a kadar 10’ar üye bulmala sözü aldı.

‘YOLSUZ, YOLDAŞSIZ OLDUNMU YALNIZ KALIRSIN BU DAR YERDE’

DEİK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Zeynel Abidin Erdem’in de yeraldığı törende konuşan DTİK Avrupa Komitesi Başkanı Turgut Torunoğulları ise Avrupalı Türk işadamlarının yıllık 68 milyar euro ciroya ulaştığını aktardı. DTİK Balkanlar Bölge Komitesi Başkanı Ömer Süsli’den sonra konuşan DTİK Yönetim Kurulu Üyesi ve organizatörü Murat Yalçıntaş ise yurt dışındaki Türk girişimcileri Osmanlı’nın, gittikleri yeri şenlendiren uç beylerine benzetti, bunların kalıcı ve örgütlü hale gelmesi için DTİK’i kurduklarını kaydetti. Yalçıntaş Mevlana’nın "Yolsuz, yoldaşsız oldun mu yalnız kalırsın bu dar yerde." sözünü hatırlattı.

YOLSUZSUZLUKLA MÜCADELE YAZILIMINA TÜRKİYE’NİN DE İHTİYACI VAR

Bardağın dolu tarafı gibi boş tarafını da söylemeyi sevdiğini hatırlatan Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu da, "Geçen hafta Berlin’de bir kaç Türk işadamıyla yemek yedim. Hiç biri de size üye değil. 30 kişi çalıştırıyor; hiç bir derneğe üye değil. Fakat dünyada bir yazılım geliştirmiş; Yolsuzlukla Mücadele. Bunu Birleşmiş Milletler (BM) almış; Amerikalılar almış; Avrupalılar ilgi gösteriyor; hatta Cezayir, Tunus bile almış. Yolsuzlukla mücadelenin yöntemlerinin kriptolojik bir şeyini yapmış. Bütün dünyada satıyor." dedi.

Onu kimsenin tanımadığını hatırlatan Karslıoğlu, "Size tabiki yardımcı oluruz; ürünlerimizi Türkiye’de tanıtırız dediler. Ben de iyi olur dedim. Türkiye’de de gerekli şeyler ama alınır mı, alınmaz mı onu da bilmiyorum. Fakat her halde ihtiyacımız da olacak bu uzun vadede." diye konuştu. Salondaki yoğun alkış üzerine Karslıoğlu, "Ama bu şeyden ayrı olarak da, Almanya da istiyor; en iyi ülkeler kategorisinde olduğu halde. Bakanlığa söyledim hemen gönder dediler." şeklinde konuştu.

20 YIL SONRA TÜRKÇE KONUŞAN İŞADAMI BULAMAYABİLİRSİNİZ!

İşadamlarına uyarılar yapan Büyükelçi, "Buradaki insanların derdi, burdaki bakış açısıyla anlaşılır. Aramızdaki bağ Türkçe. İşadamlarımızı Almanca-İngilizce-Türkçe konuşulan anaokulları açmaya davet ediyorum. Eğer okullarda Türkçe’yi teşvik etmezseniz 20 sene sonra Türkçe konuşan üye bulamazsınız. Gençler Türkiye’ye götürülüp bir süre çalıştırılabilir. Bunu en iyi İsrail yapıyor. Anaokulu projeleri başlatın. Bu bizim için uzun valedi beka projesi." ifadelerini kullandı. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.