Dünya 29 dilde Mesnevi okuyor

Dünya 29 dilde Mesnevi okuyor

Konya Büyükşehir Belediyesi, Hazreti Mevlana’nın dünyaca ünlü eseri Mesnevi’nin 29 dilde çevirisini gerçekleştirdi. Mesnevi dünyanın en çok okunan kitapları arasına girdi

Dünyada en çok okunan kitapların başında gelen Hazreti Mevlâna’nın ünlü eseri Mesnevi’yi 29 dile çeviren Konya Büyükşehir Belediyesi'nin hedefi bu sayıyı 50 dünya diline ulaştırmak.

Orijinali Farsça olan ve titiz bir çalışmanın sonucunda Türkçe’ye çevirip 6 cilt halinde basılan Mesnevi, gerek günümüz Türkçesine uygunluk, gerekse ebatları açısından çok beğenildi.

Vuslat Yıldönümü Anma Programlarına katılan protokole ve Türkiye’deki devlet adamlarına da gönderilen Hazreti Mevlânâ’nın eşsiz eseri Mesnevi’yi yeni dillere çevirme çalışmaları devam ediyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, insanlığın ortak aklını, ruhunu, vicdanını besleyen kaynaklardan birinin hiç kuşkusuz Hazreti Mevlâna olduğunu belirterek, Mesnevi’nin yüzyıllar boyu barış, sevgi, saygı, hoşgörü temelinde insanlığa yol gösterdiğini dile getirdi. Özellikle yakın coğrafyamızda ve mazlum ülkelerde gözyaşının dinmediği bugünlerde Hazreti Mevlâna’nın çağları aşan hikmetli sözlerine daha çok ihtiyaç olduğuna vurgu yapan Başkan Altay, Mesnevi’nin dünya üzerinde daha fazla insan tarafından okunabilmesi için çalışma yürüttüklerini hatırlattı.

MESNEVİ 29 DİLE ÇEVİRİLDİ

Konya Büyükşehir Belediyesi Mesnevi’yi bugüne kadar; Farsça aslını basımını yaparak; Türkçe, Arapça, İngilizce, Almanca, İsveççe, İtalyanca, Urduca, Fransızca, Japonca, Arnavutça, İspanyolca, Türkmence, Tacikçe, Çince, Özbekçe, Kazakça, Flemenkçe, Yunanca, Malayca, Rusça, Azerice, Boşnakça, Kürtçe, Svahilice, Kırgızca, Uygurca, Tatarca ve Gürcüce’ye çevirdi.

DÜNYANIN EN ÇOK KONUŞULAN DİLLERİNE ÇEVRİLDİ

Dünya üzerinde en yaygın altıncı lisan olan Portekizce, Güney Amerika’da yaklaşık 190 milyon, Latin Amerika’da ise nüfusun yüzde 34’ü tarafından konuşuluyor. Polonyalıların konuştuğu dil olan Lehçe, 38 milyonu Polonya’da olmak üzere dünyada toplam 50 milyon kişi tarafından, Amharca Doğu Afrika’da 150 milyon kişi tarafından, Sıvahili Dili yine doğu Afrika’da 80 milyon kişi tarafından, Uygurca Sincan Uygur Özerk Bölgesi, Çin, Kazakistan, Afganistan, Kırgızistan, Moğolistan, Pakistan gibi ülkelerde yaklaşık 10 milyon kişi tarafından konuşuluyor. Çevirisi devam eden diller arasında ülkemizde ve yakın coğrafyamızda konuşulan Kürtçe de bulunuyor. Osmanlı Coğrafyasında Kur’an ve Hadislerden sonra en fazla üzerinde şerhler yapılan Mesnevi’nin Osmanlı Türkçe’sine çevirisi de devam ediyor. 

İBRAHİM BÜYÜKEKEN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum