Dr. Sarpkaya: Mali'de İnsanlık Dramı Yaşanıyor

Dr. Sarpkaya: Mali'de İnsanlık Dramı Yaşanıyor

Trabzon merkezli, bayan doktor ve sağlık çalışanlarını bir çatı altında toplayan Şefkat Sağlık Mensupları Derneği (Şefkat SAMEDER), üyelerini iftarda buluşturdu.

Trabzon merkezli, bayan doktor ve sağlık çalışanlarını bir çatı altında toplayan Şefkat Sağlık Mensupları Derneği (Şefkat SAMEDER), üyelerini iftarda buluşturdu. İftarda, yakın zamanda Mali'ye giden ve kumanya dağıtımına katılan Dr. Meryem Sarpkaya, burada yaşanan insanlık dramına dikkat çekti.

Akçaabat Körfez Metin Restaurant'taki iftarda konuşan Dr. Sarpkaya, "Mali, dünyada ölüm hızının en yüksek olduğu, halkının yüzde 85'inin açlık sınırında yaşadığı bir ülke. Başkent olmasına rağmen Bamako'da yoğun bir fakirlik ve şehir kirliliği var. Birçok ülke Mali'nin yer altı ve yer üstü kaynaklarından nemalanmaya çalışırken, Türk okulları ve büyükelçiliğimiz 'Malililer için ve yapabiliriz?' derdinde. Okullarımızdaki öğretmenlerimiz, ülkemizden giden her türlü yardımı çok iyi bir organizasyonla birebir ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor. Biz de Trabzon'dan ekip olarak gittiğimiz Mali'de kumanya dağıtımını üstlendik, ziyaretlerde bulunduk." dedi.

Türk okullarının üniversite ve camilerde her akşam 2 bin kişiye iftar verdiğini ifatede eden Dr. Meryem Sarpkaya, "Biz de iftarlara katıldık ve milletimiz, insanlık adına gurur duyduk. Şu an Mali'nin sahip olduğu kaynak eğitim. Eğer bilinçlendirme sağlanır ve iyi idarecilerle yönetilebilirse ülke, gelecek yüzyılda dünyanın parlayan yıldızı olabilir. Buna yön verecek olan da görünen o ki Türk okulları. Afrika'nın ortasında, insanlığın ölmediğini, umudun hep var olduğunu, dünyanın bir ucunda da olsa onlar için dua eden insanların varlığını hissettirmemize katkılarından dolayı Şefkat SAMEDER'li arkadaşlarımıza, hekim, sağlık çalışanları ve iş adamı dostlarımıza teşekkür ediyoruz. Biz aslında hep birlikte Mali'deydik." şeklinde konuştu. CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.