Dövizden TL'ye dönüşümde kurumlar için yeni düzenleme

Dövizden TL'ye dönüşümde kurumlar için yeni düzenleme

Kurumların döviz hesaplarını Türk Lirası'na çevirmeleri sayesinde elde edecekleri kazançlara vergi istisnası getirilmesine dair uygulamanın kapsama alanı genişletildi.

Kurumların, döviz tevdiat ve katılma hesaplarındaki yabancı paralarını Türk Lirası'na çevirmeleri durumunda uygulanacak istisnaya dair karar bugün Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre kurumların vade sonundaki faiz ve kâr payları ile diğer kazançlarının kurumlar vergisinden müstesna olması uygulaması, 30 Haziran 2023 tarihli bilançolardaki yabancı paralar itibarıyla da uygulanacak.

Süre uzatıldı

Mevcut düzenleme kapsamında, kurumların 31 Mart 2022 tarihli bilançolarında yer alan yabancı paralarını 31 Aralık 2023 tarihine kadar Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümün desteklenmesi kapsamında dönüşüm kuru üzerinden Türk lirasına çevirmeleri ve bu suretle elde edilen Türk lirası varlığı en az 3 ay vadeli Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarında değerlendirmeleri durumunda söz konusu hesapların dönem sonu değerlemesinden kaynaklananlar da dahil olmak üzere vade sonunda elde edilen faiz ve kar payları ile diğer kazançlar kurumlar vergisinden müstesna tutuluyor.

Kararla, söz konusu vergi istisnası, 30 Haziran 2023 tarihli bilançolarda yer alan yabancı paralar itibarıyla da uygulanacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.