Dost kervanı 10. yılında

Dost kervanı 10. yılında

Gerçekleştirdiği yardım faaliyetleri ile adını dünyaya duyuran Dost Eli Derneği 10 yılı geridi bıraktı

Gerçekleştirdiği yardım faaliyetleri ile adını dünyaya duyuran Dost Eli Derneği 10 yılı geridi bıraktı. Dernek 10 yılda 22 bin 658 aileye yardım elini uzattı.

 

Kurulduğu günden itibaren başta Türkiye olmak üzere dünyanın birçok yerine insani yardım hizmeti götüren Dost Eli Derneği 10 yılı geride bıraktı. Yapılan faaliyetler hakkında bilgi vermek için Dost Eli Derneği’nde basın toplantısı düzenleyen Dernek Başkanı Mehmet Seçer ve Genel Sekreter Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Aybilek, 10 yılda binlerce muhtaç durumdaki insana yardım etmenin mutluluğu içinde olduklarını kaydetti. Dost Eli Derneği Başkanı Mehmet Seçer, dernek olarak sadece Konya’yla bağlantı kalmadıklarını Türkiye başta olmak üzere 18 ülkeye yardım ettiklerini belirtti. Seçer, bugüne kadar yardım faaliyetine katılan gönüller ve hayırseverlere teşekkür etti.

Dost Eli Derneği Genel Sekreteri Hüseyin Aybilek de bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Konya ve Karaman illerinde 650 köyde yılda iki defa olmak üzere gıda ve giyim yardımının aralıksız devam ettiğini aktaran Aybilek, “Konya’da bin 500 aileye yardım ulaştırılmaktadır. Yardım edilen aile sayısı 22 bin 658’dir. Maddi imkânsızlıklar nedeniyle evlenemeyen 565 çifte evlilik yardımı yaptık. Türkiye’de ilk defa paranın geçmediği gıda bankasını kurduk. Çalışmalarımız 5 yönetim kurulu üyesi, 3 denetim kurulu üyesi, 15 ücretli personel, 35 kadar gönüllü personel ve 7 adet nakil vasıtası ile çalışmalarımız devam ediyor. Okullarda 69 adet kütüphane kurduk. Öğrencilere kırtasiye yardımında bulunduk. Yeni dernek binamızla birlikte ihtiyaç sahibi hasta yakınlarının kalabileceği 40 yataklı misafirhanemizi oluşturduk” dedi. Aybilek, doğumevinde ihtiyaç sahibi anneler için ‘Hoş Geldin Bebek’ projesiyle bebeklerin ihtiyacını karşılayacak paket hediye ettiklerini de aktardı. Umut projesi kapsamında iş edindirme amacıyla küçük sermaye destekli iş yeri açma faaliyetlerinin de devam ettiğini dile getiren Aybilek, “İnsanlara sadece balık yemeyi değil balık tutmayı da öğretiyoruz. Bu kapsamda yüzlerce insanı çeşitli işlere yerleştirdik. Ayrıca hayvancılığı ve tarımı destekleme projeleri önceden tespit edilmiş köylerimizde devam etmektedir. Konya merkez ve köylerimizde hiç evi olmayan ve eve oturulamayacak durumda olan ihtiyaç sahiplerine ev yapılmış ve evlerinin tamiratı yapılmıştır” diye konuştu. Yurtdışında da 18 ülkede yardım faaliyetinde bulunduklarını kaydeden Aybilek, şunları kaydetti: “Pakistan’da 30 haneli 60 ailenin kalabileceği evler yapıyoruz. 51 adet su kuyusunu açarak hizmete sunduk. Kurban bayramında et dağıtımında bulunduk ve 4 bin aileye gıda dağıtımı gerçekleştirdik. 2 adet tam teçhizatlı ambulansı hizmete sunduk. Moğolistan’da ilk camiyi Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin’in katılımıyla hizmete sunduk. Bu başkent Ulan Bator’da yapılmış ve 100 kilisenin karşısında ilk camidir. İkinci camii çalışmaları sürüyor. Kendini Müslüman hisseden fakat şahadet bile getirmeyi öğrenecek yeri bulamayan kardeşlerimize içinde camisi, lojmanı, öğrenci yurdu ve bilgisayar kursu bulunan yeri açtık ve hizmet vermeye başladı. Nijer’de 30 adet su kuyusunu açtık, 15 bin anaç keçi dağıttık, ameliyatlar, sağlık hizmetleri gerçekleştirdik. Kur’an Kurslarına Kur’an ve Elif-Ba dağıttık, Türk köyü ve hastanesi yapılması çalışmalarımız devam etmektedir. Bunların yanında Burkina Faso, Liberya, Mali, Senegal, Tanzanya/Zanzibar, Gürcistan, Bosna-Hersek, Azerbaycan, Kazakistan, Irak, Bangladeş, Lübnan, Filistin, Sudan ve Yemen’de yardımlarımızı devam etmektedir.”

HASAN AYHAN

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum