Dost Elinden dünyaya

Dost Elinden dünyaya

Dost Eli Yardımlaşma Derneği, topladığı yardımları Konya merkezli olmasına karşılık sadece Konyada değil, dünyanın dört bir yanında ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor

Dost Eli Yardımlaşma Derneği Temsilcisi Uğur Balkı, Basın Yayın Sorumlusu Abdullah Külgeci ile birlikte gazetemizi ziyaret etti. Gazetemiz Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Çetin Oranlı ile bir süre sohbet eden misafirler, Dost Eli Derneği’nin yapmış olduğu yardım faaliyetlerini anlattı.

Konya merkezli bir dernek olan Dost Eli’nin sadece Konya’da değil, Konya’nın ilçe ve köylerinde de yardım faaliyetlerinde bulunduğunu belirtti. Şehir merkezinde ortalama 750 ihtiyaç sahibi aileye yardımda bulunduklarını bildiren Uğur Balkı, köylerde ikamet eden ihtiyaç sahibi yaklaşık bin 250 aileye de düzenli olarak yardım götürdüklerini söyledi.

17 ÜLKEYE YARDIM ULAŞTIRILIYOR

 

Dost Eli Derneği’nin veren el ile alan el arasında bir köprü vazifesi gördüğünü dile getiren Uğur Balkı, “Derneğimiz, başta Nijer olmak üzere 17 ülkeye belli aralıklarla yardım götürüyor. Yardımlarımızın kalıcı olmasına özen gösteriyoruz. Bu kapsamda Nijer’de şimdiye kadar 33 su kuyusu açtık. Çünkü burada en büyük sorunlardan bir tanesi susuzluktu. Yine Nijer’e 4-5 ayda bir gönüllü doktorlar götürüyor ve buradaki halkın tedavi olmasına katkı sağlamaya çalışıyoruz. Öte yandan ailelere 1 erkek, 3 dişi keçi veriyoruz. Aileler bir yıl boyunca bu keçilere bakıyorlar ve onların sütünden faydalanıyorlar. Bu keçilerden doğan yavruları aileye bırakıyor, anaçları geri alıp bir başka aileye daha veriyoruz. Bu şekilde Nijer’de 10 bin keçi dağıttık. Yavrularıyla birlikte toplamda 100 bin keçiye ulaştık” diye konuştu.

MOĞOLİSTAN’A İLK CAMİYİ YAPTIK

 

Halkının büyük bir çoğunluğu Müslüman olan Moğolistan’da özellikle Müslümanların yoğun olarak bulunduğu Ulanbatur kentinde tek caminin dahi bulunmadığına işaret eden Dost Eli Yardımlaşma Derneği Temsilcisi Uğur Balkı, “Moğolistan’ın ilk camisini geçtiğimiz Ramazan ayında Ulanbatur kentinde tamamlayıp hizmete açtık. Caminin özelliği, içerisinde kütüphanesi ve Kur’an kursunun bulunmasıdır. Buradaki halk, yoğun ilgi gösterdi. Çocuklarını Kur’an kursuna gönderiyorlar. Her ay 5-6 kişinin Müslüman olduğu haberlerini duyunca seviniyoruz. Şimdi bizden, yurt talebinde bulunuyor aileler. Çocuklarını bize emanet etmek istiyorlar. Burada bir yurt yapımı için alt yapı çalışmalarını başlattık” dedi.

PAKİSTAN’DA 30 HANELİ TÜRK KÖYÜ KURULUYOR

 

Yardım çalışmalarının selden büyük zarar gören Pakistan’da da devam ettiğini dile getiren Balkı, Pakistan’da 30 haneden oluşan bir Türk köyü kurmak için çalışmaların devam ettiğini bildirdi. Yardımın tamamen gönüllülük esasına dayanılarak yapılabilecek bir iş olduğuna vurgu yapan Uğur Balkı, “Konya merkezli olmamıza karşılık, dünyanın dört bir yanından muhtaçlara ulaştırılmak üzere yardımlar alıyoruz. Bazısı yardımların yurt içinde dağıtılmasını, bazısı da yurt dışına gönderilmesini istiyor. Biz de yardımseverlerin taleplerini dikkate alarak yardım faaliyetlerini sürdürüyoruz. Şu an yaklaşık 20 bin bağışçımız var. Tamamen hayır odaklı çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.