Dolar kuru için asıl sıçrama geliyor

Dolar kuru için asıl sıçrama geliyor

Dolar kuru aldı başını gidiyor. Dolar kuru 8,85 liradan işlemleri sürdürüyor. Ekonomi yazarı Erdal Sağlam dolar kurundan ipim ucunun kaçtığı söyleyerek dolar kurunda asıl sıçrama için de tarih verdi.

İstanbul serbest piyasada dolar kuru şu dakikalar itibariyle 8,8570 liradan, avro 10,2750 liradan işlem görüyor. Dün açıklanan eylül ayı enflasyon oranı 19,28’ yükseldi. Uzman isimlerden ise enflasyon ve dolar kuru hakkında yeni değerlendirmeler geldi. Ekonomist Erdal Sağlam bugünkü yazısında, dolar kuru fiyatları için iktidarın ipin ucunu kaçırdığını söyledi.

DOLAR KURUNDA ASIL SIÇRAMA GELİYOR

Dolar kuru ve enflasyon oranlarının bundan sonra artacağını söyleyen Erdal Sağlam, “Merkez Bankası’nın ekim toplantısında faiz indirimlerine devam etmesi beklentisi korunurken kurlardaki asıl sıçramanın faiz kararından sonra yaşanması muhtemel.” diye yazdı.

EYLÜL AYINDA ENFLASYON NE OLACAK?

Cumhuriyet yazarı Erdal Sağlam, bugünkü “Bu iktidar artık enflasyonu ve kurları toparlayamaz” başlıklı yazısında, son açıklanan enflasyon rakamlarına ve Merkez Bankası'nın ekim ayında gerçekleşecek toplantısına değindi.

Ekonomi yazarı Sağlam, “Eylülde düşeceği söylenen enflasyon artmaya devam etti. Eylül sonunda yüzde 19.58’e ulaşan yıllık enflasyonun bundan sonra yüzde 20 bandında dolaşacağı da kesinleşti diyebiliriz.” dedi.

DOLAR KURUNDA ASIL SIÇRAMA İÇİN TARİH VERDİ

“Artan yıllık enflasyon nedeniyle negatif reel faiz oranı büyürken, bir süredir yukarı giden dolar kuru 40 kuruş civarında arttı.” diyen Sağlam, “Merkez Bankası’nın ekim toplantısında faiz indirimlerine devam etmesi beklentisi korunurken kurlardaki asıl sıçramanın faiz kararından sonra yaşanması muhtemel.” diye yazdı.

DOLAR KURUNDA İPİN UCU KAÇTI

“İktidarın bile bile uyguladığı yanlış ekonomi ve para politikaları sonucu, hem kurlarda hem de enflasyonda ipin ucunu elinden kaçırdığını artık rahatlıkla söyleyebiliriz.” diyen Sağlam, “Bundan sonra alacağı kararlara bağlı olacak ama enflasyon ve kur seviyesinin artmaya devam edeceği de aşikâr.” değerlendirmesinde bulundu.

İKTİDARIN EKONOMİYİ TOPARLAMASININ İMKANI KALMADI

Sağlam, yazısının bir kısmına şöyle devam etti:

Bu kötü gidişin geri çevrilmesi için ise iktidarın gerçekten radikal adımlar atıp yapısal tedbirlere yönelmesi, bağımsız merkez bankası gibi radikal kurumsal tedbirler alması gerekecek. Seçimin yaklaştığı, iç ve dış siyasi sorunların büyüdüğü bir iklimde iktidarın bu kararları alıp uygulaması ise imkânsız. Bu çerçevede mevcut iktidarın, seçim ne zaman yapılırsa yapılsın, ekonomide ipleri yeniden ele alabilmesi, kurlardaki ve enflasyondaki bu trendi durdurabilmesi, ekonomiyi toparlamasının pek bir imkânı kalmamış gözüküyor.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.