Dolar için şok tahmin! Ünlü ekonomist tarih verdi

Dolar için şok tahmin! Ünlü ekonomist tarih verdi

Avrasya Yatırım’dan Evren Devrim Zelyut dolar kuru için tarih verdi. Zelyut’un iddiasına göre Rahip Brunson krizinden daha beteri gelirken dolar kurunda yeni bir şok dalgası yaşanacak

Ekonomist Evren Devrim Zelyut’tan çok konuşulacak bir dolar iddiası geldi. Ünlü ekonomist ABD ile Türkiye arasında yaşanan ‘Papaz Krizi’yle birlikte zirve yapan dolar kuru için “Papaz krizinden beteri 11 aralıkta geliyor” iddiasında bulundu.

“DOLAR BRUNSON KRİZİYLE REKOR KIRMIŞTI”

Dolar kuru 10 Ağustos 2018 tarihinde ABD ile Türkiye arasında yaşanan Papaz Brunson kriziyle beraber çok sert yükselişe geçmişti. 10 Ağustos’ta Türkiye’de piyasaların açılmasına yakın dolar kuru 6 TL’nin altındayken biranda inanılmaz bir sert yükselişle 7.20 lira seviyelerine kadar yükseldi.

ABD Başkanı Donald Trump, Rahip Brunson’un serbest bırakılmasını isterken haddini aşarak Türkiye ekonomisini bitireceğini ifade etmişti. Başkan Trump’ın yaptırım tehditleri içeren twitter mesajlarıyla yükselen dolar kuru o tarihte kendi rekorunu kırarak ilk defa 7 TL’nin üzerine çıktı.

BRUNSON SERBEST KALDI DOLAR/TL GEVŞEDİ

Rahip Brunson’un Türkiye’de yargılanma sürecinden sonra serbest kalması üzerine ABD Başkanı Donald Trump’ın tehdit mesajları yerini yapıcı mesajlara bırakınca dolar kuru biranda gevşeyerek yeniden 6 TL’nin altına indi.

O tarihten bu yana ABD ile Türkiye arasında ipleri geren S-400, ve HalkBank davası gibi bir çok olay yaşanırken ABD Başkanı Donald Trump’ın özellikle Demokratların Türkiye için istediği yaptırımlara karşı durduğu gözlemlendi.

3 Kasım’da gerçekleşen ABD seçimlerinde Demokratların adayı Joe Biden’ın Donald Trump’ı geçmesi Türkiye’ye olan yaptırım beklentilerini de arttırdı. Youtube kanalında Türkiye ve dünya ekonomisini yorumlayan ekonomist Evren Devrim Zelyut son videosunda bu durumu ele alırken aynı zamanda 11 Aralık’ta Avrupa Birliği Liderler Zirvesinin Türkiye’ye yaptırım kararı için toplandığını belirtti.

DOLAR/TL ÜZERİNDE SALLANAN YAPTIRIM TEHDİTLERİ

Evren Devrim Zelyut söz konusu videosunun açıklama bölümüne 11 Aralık Türk ekonomisi için bir dönüm noktası olacak! Euro/TL ve Dolar/TL üzerinde sallanan yaptırım tehditleri gerçeğe dönmek üzere!” derken şunları söyledi.

Neden 2018 Rahip Brunson krizinden kötü olur şundan dolayı arkadaşlar. Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmaları yüzünden Avrupa Birliği liderlerinden Türkiye’ye yönelik bir yaptırım yapılması için bir çağrı yapıldı. Avrupa Birliği Liderler Zirvesi de 10 -11 Aralık’ta toplanıyor. Bizim için 11 Aralık tarihi dolar kurunun fırladığı 2018 Ağustos ayı kadar önemli.

Evren Devrim Zelyut 11 Aralık’ta çıkacak bir yaptırım kararıyla Türkiye ihracatının çok büyük darbe alacağını belirtti. Zelyut Türkiye’nin ihracatının yarısından fazlasının Avrupa üzerinden olduğunu ifade ederken böyle bir durumda zaten ekside olan Merkez Bankası’nın dolar rezervlerinin çok daha kötü duruma geleceğini ifade etti. Alınacak bir yaptırım kararının aynı zamanda Turizm gelirlerini de vurabileceğini açıklayan Zelyut turistlerden elde edileceği dolar miktarının da düşeceğini öne sürdü.

11 Aralık’taki zirveden yaptırım kararı çıkmasıyla dolar kurunun eruo kurunun yukarı çıkmasının bir marifet olmadığı söyleyen ünlü ekonomist “Hem hakkımızı savunacağız hem de karşı taraftaki bloğu çatlatmaya çalışacağız” uyarısında bulundu.

DOLAR NEDEN 7.80’İN ALTINA İNMİYOR?

Videosunun son bölümünde bir dolar kuru analizi yapan Zelyut şunları söyledi:

“ Katar parası, borç para gibi Bütün bu yapılanlara rağmen dolar kuru 7.80’in altına inmiyor. Neden ben size hesabı yapayım. Merkez Bankası’nın net rezervi 7 milyar dolar. Alınan borç yani swap 61 milyar dolar. 61milyar dolardan 7 milyar doları çıkardığımız zamanda Merkez Bankası’nın net eksi 54 milyar dolar içerde olduğu gözüküyor. Merkez Bankası’nın rezervleri eksi 54 milyar dolar seviyesindeyken ABD’den CAATSA yaptırımı, bİr kamu bankamıza dava, 11 Aralık’taki Avrupa Birliği Lider Zirvesi’ndeki yaptırım konusu dolar kurundaki düşüşlerin önüne geçiyor"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum